Žáci ZŠ Zlín Kvítková, třídy 3. A pokračovali i po návratu ze seznamovacího pobytu v Modré v práci na svém projektu Slované a Velká Morava. Ve škole se věnovali činnostem, na které v Modré nezbyl čas. Dokončili kašírované obrázky, domky i postavy Velkomoravanů. Pustili se i do výroby šperků. Navštívili také archeologické pracoviště PhDr. Jany Langové, hlavní archeoložky na Zlínsku. Ta je seznámila s dalšími skutečnostmi a připravila nádhernou prezentaci a hmatatelnou ukázku předmětů z tohoto období. V termínu od 7. října – 19. listopadu vyhledávali nové a nové informace. Na dané téma zpracovávali úkoly také v hodinách matematiky a českého jazyka.


Po společné domluvě se pustili i do dramatizace „Slovo Konstantina“. Některá děvčata chodila do školy již ráno před vyučováním a nacvičovala dobové tance. Žáci si připravovali stanoviště s úkoly pro své vrstevníky a kamarády z 1. i 2. stupně ZŠ. Mohli si zde vyzkoušet např. psaní hlaholicí na voskovou tabulku, dojení „krávy“, sestavování dřevěného „archeoskanzenu“, rybolov… Pro menší děti byly připraveny puzzle Konstantina a Metoděje a maxi omalovánky.


Výstupy proběhly ve dnech 14.-19. října 2013. Mimo žáků naší školy se jich zúčastnili také lektoři z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a také jedna třída MŠ Montessori. Nechyběli ani rodiče a prarodiče žáků. Součástí výstupů byla výstava prací, výše zmíněná dramatizace s tanci a také prezentace o obou částech projektu, kterou si žáci připravili na Dětskou vědeckou konferenci do Uherského Hradiště. Tam nás doprovodili opět lektoři z našeho muzea, čímž nás potěšili.

Práce na projektu pomohla u žáků vytvořit pozitivní vztah nejen k lokalitám, které jsou s obdobím Velké Moravy spojeny. Žáci přináší do školy pořád nové a nové informace ze života starých Slovanů. Věřím, že historické období Velké Moravy, pro ně zůstane nezapomenutelným už vzhledem k aktivitám, které si sami vyzkoušeli.


Na závěr bych chtěla všechny žáky třídy 3. A pochválit. Pracovali s velkým nasazením, které mohli předvést jak při závěrečných výstupech, tak i na Dětské vědecké konferenci v Uherském Hradišti. Zároveň chci poděkovat všem, kteří nám s projektem byli nápomocni.
Libuše Přílučíková