Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Projekt Modrá planeta Země 2. část

​Žáci třídy III. A ZŠ Zlín Kvítková pracovali v letošním školním roce také na celoročním projektu Modrá planeta Země. Ve druhé části projektu se věnovali kromě stromů a ptáků také netopýrům.

 
001 (2).jpg001.jpg 
 
Ve druhé části projektu bylo velkou motivací ocenění ekologické společnosti Líska, která nám zaslala poděkování za zapojení do kampaně „Ptáci žijí tady s námi“. Další ocenění přišlo ze společnosti Birdlife a Ornitologické stanice v Přerově, které v letošním roce měly na starost mezinárodní projekt „Jaro ožívá“. V tomto projektu šlo o sledování návratu tažných ptáků.  Sledovali  jsme konkrétně  návraty kukačky, vlhy, rorýse a vlaštovky. Ptákem roku 2014 se stal čáp bílý.
 
 IMG_2099.JPGP1010001.JPG002.jpgIMG_1295.jpg

P1010038.JPGP1010041.JPG

P1010092.JPGP1010058.JPG

Do školy za námi přišli zástupci Přírodovědné fakulty v Olomouci a České společnosti ornitologické Mgr. Tošenovský se slečnou Kukalovou, kteří nám zprostředkovali zajímavou přednášku ze života netopýrů. Přinesli s sebou  i dva živé zástupce tohoto druhu, které jsme si mohli nejenom  pohladit, ale také nakrmit. Pro některé z dětí to byl nezapomenutelný zážitek. Žáky velmi zaujaly netopýří budky, které lze zakoupit ve specializovaných obchodech. V minulém školním roce se letošní třída V. B ve svém projektu věnovala i výrobě netopýřích budek. Tato výroba byla časově i manuálně náročná, přesto se s ní děti zdárně vypořádaly.  A   zpracovaly celý projekt věnovaný netopýrům na našem území. Díky tomuto úsilí a zájmu o život netopýrů  obdržela  naše škola při návštěvě pana Tošenovského certifikát a osvědčení „Náš soused netopýr“.  Toto ocenění bylo velkou motivací i pro letošní žáky, kteří tak budou příští školní rok v této činnosti pokračovat.    

 P1010044.JPGP1010042.JPG

V rámci hodin prvouky a pracovních činností jsme si nasadili léčivé bylinky.  Žáci si mohli vybrat např. mátu, bazalku, meduňku, řeřichu, petržel, atd.  Cílem této aktivity bylo sledování  jak léčivé bylinky  rostou, učili se je rozpoznávat, postupně je ochutnávali a porovnávali jejich vůně. Někteří žáci si je později odnesli domů, kde udělali  maminkám   svými  bylinkami radost.

 P1010177.JPGP1010178.JPG

P1000498.JPG
Za celoroční práci byli žáci odměněni návštěvou dvou zoologických zahrad. Nejprve se vydali na školní výlet do Bojnice. Právě ZOO v Bojnici se věnuje záchraně čápů. Již po cestě jsme ve volné přírodě mohli spatřit hnízda těchto krásných ptáků a spatřit je při letu téměř všude v okolí. Přímo v ZOO jsme pohromadě viděli několik zástupců jak čápa bílého, tak  i  čápa černého. V ZOO jsme si zopakovali i dělení živočichů na obratlovce a bezobratlé. Nezapomněli jsme ani na další dělení obratlovců na ryby, ptáky, plazy, obojživelníky a savce. ZOO Bojnice  je sice malá, ale velmi příjemná pro návštěvníky. Na závěr jsme se vydali i do naší ZOO na  Lešné, která  patří k nejkrásnějším zahradám v naší zemi. Paní učitelky anglického jazyka  Hanka Kozmíková a  Míša Valiánová si pro nás připravily několik zajímavých úkolů, a tak jsme si mohli kromě učiva prvouky zopakovat i některá anglická slovíčka.
 P1010165.JPGP1010171.JPG
 

Přírodě se určitě budeme věnovat i v příštím školním roce.

Děkujeme  vedení školy a rodičům, kteří nám umožnili naše aktivity realizovat.

 

 
Autor: Mgr. Libuše Přílučíková
Vložil/a: Libuše Přílučíková