Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Proč se o Střední průmyslové škole Otrokovice ví i v USA?

Studenti otrokovické průmyslovky se již od roku 1996 aktivně účastní mezinárodního projektu GLOBE, který podporuje jejich zájem o přírodu a přírodní vědy a rozvíjí metody badatelsky orientovaného vyučování. Profesionální zpracování dat garantuje NASA a výsledky práce žáků školy slouží vědcům po celém světě.

Žáci pozorují a zkoumají životní prostředí pomocí praktických postupů a využívají výsledky svého bádání k identifikaci a řešení environmentálních problémů v okolí své školy. Data naměřená žáky slouží vědcům k ověřování hypotéz a modelů a prostřednictvím mezinárodní databáze jsou k dispozici i široké veřejnosti. Do programu je zapojeno 112 zemí ze všech kontinentů. S využitím jednoduchých výzkumných metod sledují naši žáci vývoj počasí a měří meteorologické ukazatele, kvalitu vody ve vodní nádrži Štěrkoviště, pozorují změny v přírodě v průběhu roku, zkoumají půdy a jejich vlastnosti. Získaná data žáci odesílají do celosvětové internetové databáze v Denveru v Coloradu (USA). Profesionální zpracování dat garantuje NASA, NOAA a NSF a výsledky jsou dostupné veřejnosti na www.globe.gov. Zpracované výsledky slouží vědcům a studentům po celém světě k dalšímu využití.
 
Každý rok se žáci účastní také GLOBE Games - celorepublikového setkání žáků, studentů a učitelů GLOBE škol. V loňském školním roce školní tým prezentoval práci s názvem „Voda a její vlastnosti“, ve které vyhodnotil změny průhlednosti vody a hodnoty pH ve vodní nádrži Štěrkoviště za posledních 10 let. Jaký je výsledek měření? Průhlednost vody zůstává po celou dobu velmi dobrá, hodnota pH se však nepatrně snížila.
 
O dobré úrovni přírodovědného vzdělávání na Střední průmyslové škole Otrokovice svědčí také úspěch Dominika Madea, který loni zvítězil v národním kole Chemické olympiády v kategorii E (pro střední průmyslové školy) a získal ocenění Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského. Cenu každoročně obdrží 13 vybraných středoškolských studentů z celé České republiky, kteří prokážou mimořádný talent na předmětových a odborných soutěžích.
 
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková