Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Minulý týden proběhla další exkurze v projektu Jak pracovat s kariernim portfoliem
V úterý 11. března 2014 proběhla v rámci projektu „Jak pracovat s kariérním portfóliem“ Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Uherský Brod další exkurze pro pedagogy, tentokrát do společnosti RayService a.s. Staré Město. Společnost má přes 120 zaměstnanců, z toho 25 na THP pozicích a 60-80 na dělnických. Letos oslaví 20 let své existence.
 

Exkurzi do této firmy jsme si vybrali z několika důvodů:

  • zajímavý výrobní program, vyroba kabelových svazků pro armádu a letectví,
  • spolupráce se středními i vysokými školami, firma zaměstnává absolventy škol, 
  • v letošním roce bude společnost otevírat novou výrobní halu pro zhruba 70 lidí.
Na závěr každé projektové aktivity provádíme zpětnou vazbu.
 

Z reakce účastníků:

Chtěla bych Vám velmi poděkovat za exkurzi do RayService a.s. Jako učitelka odborných předmětů se se studenty dostávám do různých firem, provozů, ale tato firma byla opravdu jedna z těch top, kam jsem se dostala. Děkuji za tuto příležitost. Všechno bylo moc fajn, jak po stránce organizační, tak i té lidské. Opravdu velmi děkuji, vše použiji v praxi a těším se na další akci.
(Markéta Čížová)
 
Jsem ráda, že jsem se mohla podívat do takové firmy. Doporučovala bych svým kolegům občas vybočit z jejich mikrosvěta a podívat se, jak to chodí jinde. Vůbec jsem netušila, že taková firma v okolí je. Co mě zejména překvapilo, je jejich propracovaná firemní kultura, nastavený způsob financování a benefitů pro zaměstnance. Líbily se mně prezentace, příjemní a charizmatičtí lidé z vedení firmy. Nejvíc jsem ale byla nadšená z faktu, že nemají problém zaměstnat čerstvé absolventy středních a vysokých škol. Že zaměstnávají mladé kluky, jsme měli možnost vidět, jedním ze zaměstnanců je i náš bývalý student, který v loňském školním roce dokončil studium. Moc děkuji za možnost se do RayService podívat a pokud mně to okolnosti dovolí, ráda se exkurze někdy příště zase zúčastním.
(Blanka Smetanová)
IMG_0033.JPG
Zaujalo mě příjemné, čisté, klidné pracovní prostředí i to, že kanceláře středního managementu jsou součástí výrobní haly (to jsem doposud v jiné firmě neviděla). Ze zaměstnanců jsem necítila napětí nebo neklid, že se na ně jejich nadřízení mohou neustále dívat nebo je kontrolovat. Možná to souvisí s tím, že jsou přesně daná pravidla, která všichni dodržují, možná s tím, že mají dobrý kolektiv?
(Veronika Hřibová)
 
Byla jsem poprvé ve firmě, která vyrábí kabelové svazky. Protože jsem kariérová poradkyně, ne odborný učitel, dověděla jsem několik pro mě zásadních věcí.. Kabel či kabelový svazek je věc, která propojí přístroj s ovládacím panelem. Neustále slyšíme, že se vyvíjí nové přístroje, ale až teprve tady jsem pochopila, že bez spolehlivého propojení (kabelem či kabelovým svazkem) je to jen část úspěchu. Kabel je věc, která propojuje jednotlivé prvky soustavy, zajišťuje jejich funkčnost v různých prostředích. Pokud by se stalo, že by přestal fungovat kabel, mohlo by to vyřadit celý systém z provozu a to se u letecké a vojenské techniky stát nesmí.
 
Kabeláž musí fungovat bezchybně ve všech prostředích. Dělají neustálou kontrolu kvality a spolehlivosti. Dokonce i zaměstnanci dostávají vyšší plat, když vyrábí bezchybně (na rozdíl od jiných, kde se plat za zmetkovost snižuje, tady se zvyšuje určitým koeficientem za bezchybnost). RayService dokáže vyrábět kabelové svazky pro top účely, což je armáda a letectví. To, že se jim povedlo splnit veškeré podmínky pro udělení certifikátů, je důkazem, že to umí a dělají „dobře“.
 
Další věc, která mě potěšila, že si firmě chtějí vybudovat vlastní vývojové oddělení. Firma s vlastním vývojem je kvalitativně mnohem dál než ta, která „jenom“ vyrábí. Těší mě, že se to děje i v českém prostředí.
(Sylva Štěpitová)
Firma nabízí spolupráci se školami, tato spolupráce má nejrůznější podoby, viz rozhovor s ředitelem společnosti Petrem Gabrielem na webu: http://www.karierniportfolio.cz/kapo/gabriel-petr-ing.
 
Všechny účastníky překvapil propracovaný systém procesního řízení. Pro pedagogy po mém soudu užitečná informace. Proč? Asi by pedagogové měli přemýšlet, jak připravit žáka na profesní život. V poslední době se setkáváme všichni s tím, že, když žáci nezvládají, učitelé sleví ze svých požadavků. Ale praxe takto nefunguje. Tam platí jiná pravidla, nestíháš, nemáš na to, vybereme si jiného zaměstnance, který bude pro firmu přínosem. Tímto problémem jsme se zabývali i na kurzech a seminářích.
 
Na závěr bych chtěla poděkovat za možnost vidět firemní prostředí, možnost diskutovat o propojení firemní praxe a vzdělávání. Chci také poděkovat za to, že se firma zapojila do našeho projektu a management firmy, zejména pan ředitel Petr Gabriel záměry a cíle našeho projektu podporuje.
 
Sylva Štěpitová
IMG_0021.JPG

IMG_0007.JPG
 
Autor: Sylva Štěpitová
Vložil/a: Jana Vodáková