Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Učitelé ze Zlínského kraje navštívili exkurzi zaměřenou na strojírenské obory
​​Ve středu 19. března proběhla další exkurze v rámci projektu Jak pracovat s kariérním portfóliem, který realizuje Střední průmyslová škola a Obchodní akademie v Uherském Brodě, tentokrát do společnosti Kovar v Leskovci na Vsetínsku.
 

Firma Kovar a.s. je zajímavá z několika důvodů:

  • Získala titul Firma roku 2009 Zlínského kraje a zároveň třetí místo v celostátním měřítku. V roce 2012 se Stala vítězem v kategorii Odpovědná firma roku a v roce 2013 opakovaně obhájila 3. místo v soutěži Štiky českého byznysu.
  • Je to ryze česká firma, která existuje 20 let. Založili ji 3 lidé, strojaři, kteří měli rádi své řemeslo. Na začátku zaměstnávali 34 zaměstnanců, dnes 240.
  • Majitelé se dokázali prosadit se svými produkty (speciální kontejnery pro ropné plošiny a jiné účely) i na zahraničních trzích. 85 % produkce jde do zahraničí.
  • Každoročně prochází náročnou certifikací společností TUV a Lloyd. Abyste obstáli, musíte prokázat, že Váš výrobek má prvotřídní kvalitu.
  • Majitelé měli výuční list ve strojařině. Nabízí se zamyšlení pro pedagogy:  1. Jaké byly výstupní znalosti tehdejších absolventů s VL, jaké je to dnes? 2. Jaké kompetence musí mít ten, kdo se na vysoce konkurenčním trhu prosadí, jakou roli hrají znalosti, zkušenosti a osobní vlastnosti? 3. A co být v pravou chvíli na správném místě, potkat ve správnou chvíli správné lidi atd.?
  • Firemní hodnoty firmy jsou mimořádné. Kvalita výroby, péče o zákazníka – bez toho by se svými produkty na zahraničních trzích neuspěli. Na stejné úrovni si ale stojí i péče o zaměstnance a o životní prostředí. Atmosféra ve firmě je příjemná. Přestože výroba patří k těžkému průmyslu, výrobní haly jsou čisté, vytápěné, odsávají se zplodiny, které vznikají při svařování, budují se nové haly, modernizuje se provoz, mají supermoderní sklady.
  • Průměrná délka pracovního poměru je 9,5 roku (firma má 20letou historii), pokud lidé odchází, tak zpravidla do důchodu.
  • Firma se stará i o život v regionu, podporuje vzdělávání, kulturu, sport a životní prostředí. Chovají  70hlavé stádo masného skotu, které spásá louky v okolí firmy. Krávy na okolní kopce a hory patří. Čerstvě vlastní certifikát ekologického zemědělství. 
  • Jedna z mála firem, kde opravdu funguje personalistika. Co to znamená? Mít kompetentní lidi na správných místech. Netýká se to jen péče o zaměstnance (mají propracovaný systém odměn a benefitů), vzdělávacích potřeb, ale i budování „kádrových rezerv“ apod.  Firma usiluje o angažovaného zaměstnance, to je více než spokojený.
IMAG0132.jpg
Exkurze byla skvěle připravená. Na začátku jsme se dověděli něco o firmě, historii, perspektivě uplatnitelnosti konkrétních profesí v jejich firmě. Pak nám paní personalistka vysvětlila, jaké mají požadavky na přijímané zaměstnance. Výrobou nás provedl výrobní ředitel pan Jaroslav Zich, jasně a srozumitelně, poutavě. Na oddělení obchodním a v konstrukci nám vedoucí oddělení popsali, co je obsahem jejich práce, co musí udělat pro to, aby všechno fungovalo, „kdo“ na jejich oddělení pracuje. Mohli jsme se ptát, ptali jsme se. Exkurze jsou velmi dobrou příležitostí udělat si představu o tom, co je obsahem konkrétní pracovní pozice a kdo se na ni hodí.
Jsem ráda, že jsem se v pravou chvíli potkala s personalistkou firmy Barborou Cedidlovou, díky které jsme se do Kovaru a.s. mohli podívat.
 
Na závěr chci vyjádřit velký dík za možnost být ve společnosti  Kovar a.s. Leskovec, vidět provozy a výrobu, mluvit s lidmi z terénu. Díky paní Barboře Cedidlové, panu Jaroslavu Zichovi a celému managementu firmy.
Barbora Cedidlová (personalistka KOVAR a.s.):
„Velice si vážím možnosti zapojit se do projektu „Jak pracovat s kariérním portfóliem“. Když mě s ním poprvé paní Štěpitová seznámila, byla jsem jeho nosnou myšlenkou nadšená!  Jako bývalý pedagog dobře vím, že je stále velkým problémem našeho školství jeho odtržení od reality trhu práce. Mnoho pedagogů se za celou svou profesní kariéru nepodívá do firmy, nenahlédne do jejího chodu a nemá možnost zeptat se manažerů, co očekávají od svých budoucích zaměstnanců. Tento projekt jim to umožňuje. Bylo nám velkým potěšením setkat se s učiteli různých škol i oborů, které ale spojovalo jedno – upřímný zájem něco nového se dozvědět a hlavně mít možnost předat to svým žákům.“
 
Autor: Sylva Štěpitová
Vložil/a: Jana Vodáková