Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Den proti násilí: Zlínská polytechnická průmyslovka pracuje v mezinárodním týmu programu Comenius

Střední  průmyslová škola polytechnická - COP Zlín je již léta součástí různých mezinárodních programů. Na jaře letošního roku uspořádala Den proti násilí, během něhož se studenti seznámili se smutnými příběhy školní šikany.

Úkolem programu Comenius je nejen upevnit jazykové schopnosti našich žáků, ale i rozvíjet porozumění mezi mladými lidmi z různých evropských zemí. Střední  průmyslová škola polytechnická - COP Zlín je již léta součástí mezinárodních programů. Snažíme se pokračovat v této tradici a nadále se angažujeme v mezinárodních projektech. Nyní v rámci multilaterálního programu ”Bullying and Media” spolupracujeme se školami z Turecka, Itálie, Severního Irska, Řecka, Maďarska a Rumunska. Naším hlavním cílem je podpořit sociální a občanské kompetence studentů při zkoumání závislosti mezi šikanou a médii. Studenti je získají prací v mezinárodních týmech, společným zhlédnutím filmů s touto tematikou a následnou diskuzí o příčinách vzniku tohoto negativního jevu a možnostech, jak mu zabránit. Dále spoluprací na tvorbě letáků, webových stránek a hlavně při společném natáčení krátkých filmů s mezinárodní účastí zaměřených na různé druhy patologických jevů ve společnosti,“ uvedl ředitel školy Jiří Charvát.
 
Mezi další aktivity tohoto programu patří také organizace přednášek a rozhovory s osobami, které mají nějakou profesní nebo osobní zkušenost se šikanou. Na jaře proběhl Den proti násilí, během něhož se všichni studenti školy seznámili s několika z tisíců smutných příběhů školní šikany.  Nejen studenti, ale i učitelé a ostatní pracovníc i školy podpořili tuto akci tím, že na výraz solidarity v  tento den přišli v bílém oblečení. Každý v bílém u vchodu školy dostal placku
s logem akce a sladkou odměnu. Během tohoto dne byly studentům školy promítnuty všechny filmy, které do té doby v projektu vznikly  a proběhla o nich následná diskuze. Spousta žáků byla překvapena, jak velikým problémem šikana je a jaké utrpení jsou schopny děti a mládež připravit svým spolužákům. Na základě úspěchu tohoto dne se studenti SPŠP-COP rozhodli předat toto poselství i dalším školám a navrhli uskutečnění Dne proti násilí i na 3. ZŠ, kde proběhl se stejně silným ohlasem.
 
Program přinesl mnoho pozitivního nejen pro osvětu a výuku, ale také pro navázání přátelství mezi žáky i pedagogy, a to procvičením komunikace v angličtině, která je oficiálním jazykem projektu. „Je báječné sledovat mezinárodní skupinu studentů, kteří mají stálou potřebu si něco navzájem sdělovat. Snaží se ze všech sil - jak slovy, tak posunky - vyjádřit k probíranému problému a najednou si uvědomí, že není třeba se bát mluvit s chybami, protože ty  dělají všichni, ale jediné důležité je stále se snažit komunikovat,“ radovala se koordinátorka projektu Kateřina Dvořáková.
den proti násilí.jpg
 
Autor: Kateřina Dvořáková
Vložil/a: Jana Vodáková