Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Děti se učí základům technického kreslení, 3D modelování a obrábění
Na Střední škole – Centru odborné přípravy technické Uherský Brod se snaží prostřednictvím aktivit projektu „Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol“ propagovat moderní vědu u dětí ze základních škol v okolí
 

Na Střední škole – Centru odborné přípravy technické Uherský Brod se snaží prostřednictvím aktivit projektu „Centra přírodovědného a technického vzdělávání pro moderní výuku žáků středních a základních škol“ propagovat moderní vědu u dětí ze základních škol v okolí. Projekt je financován z ESF a státního rozpočtu ČR, je do něj zapojeno celkem 16 partnerských středních škol ze Zlínského kraje.

V nedávné době brodskou střední školu navštívil zástupce ministerstva školství Zdeněk Pracný, který ocenil zejména spolupráci školy se zaměstnavateli. Střední škola – Centrum odborné přípravy technické Uherský Brod v rámci projektu spolupracuje se čtyřmi základními školami ve svém okolí (dvě jsou přímo z Uherského Brodu a dvě z okolních obcí Nivnice a Šumic). Pro každou z nich připravuje pětkrát ročně tzv. sdílení dílen, které probíhá v rámci povinné výuky. Skupinky dětí se pod vedením zkušených středoškolských pedagogů vyučují ve třech oblastech (základy technického kreslení, 3D modelování, základy ručního a strojní obrábění včetně měření).

„Je jasné, že během pěti návštěv neuděláte ze žáků základních škol dokonalé strojaře, ale můžete v nich vzbudit zájem, aby se o technické obory měli touhu zajímat i mimo povinnou školní výuku a případně se později přihlásili na technickou školu,“ uvedl Zdeněk Pracný.

Povinnou výuku žáků doplňuje nabídka volnočasových kroužků, které jsou zaměřeny na technické a přírodovědné vzdělávání. Technické kroužky kopírují svou nabídkou sdílení dílen, jedinou změnou je zde to, že se zde účastníci učí podrobněji jednotlivá témata a stejně jako u sdílení dílen se seznamují se všemi třemi oblastmi (základy technického kreslení, 3D modelování, ale také si něco vyrobí v bloku zaměřeném na ruční a strojní obrábění včetně měření). U přírodovědného kroužku je cílem, aby děti lépe poznaly přírodu ve svém okolí i zvířata, která zde žijí. Součástí přírodovědného kroužku jsou i drobné práce se dřevem, kdy se žáci postarají o výrobu nebo opravu posedů či pomůcek pro zvěř (krmelce, krmítka atd.). Dětem je z prostředků projektu zajišťována nebo proplácena doprava, ale také hrazeno drobné občerstvení.

Poslední činností, kterou Střední škola – Centrum odborné přípravy technické Uherský Brod díky projektu podporuje, je výuka metodou CLIL. Středoškoláci se učí několik hodin měsíčně odbornou terminologii v anglickém jazyce. Jsou pak lépe připraveni na budoucí stáže v zahraničí.

Pokud máte zájem využít nabídku volnočasových kroužků pro školní rok 2014/2015 podívejte se na webové stránky projektu:
http://copt.cz/Projekty/centra-vzdelavani/

 
Autor: Martin Bártek
Vložil/a: Radka Evjáková