Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Chceme zlepšit stravování ve školách, říkají rodiče i odborníci
Strava je jedním z klíčových faktorů, jenž ovlivňuje lidské zdraví. To si někteří rodiče náležitě uvědomují  a obávají  se doby, kdy jejich dítě začne navštěvovat mateřskou, případně základní školu. Sami totiž výživě vlastního dítěte přikládají značný význam. Již mateřská škola může znamenat překážku v jejich snažení. A právě to chce změnit občanská iniciativa Skutečně zdravá škola.

"Jsme občanská iniciativa rodičů a profesionálů. Našim cílem je zlepšit školní stravování. Propojujeme  mezi sebou lékaře, učitele, odborníky na výživu, vedoucí školních jídelen a samozřejmě kuchařky,“  uvedl Bohuslav Sedláček, zakladatel iniciativy a otec tří malých dětí. Odborným garantem iniciativy je Margit Slimáková, farmaceut a dietolog v jedné osobě, dle které je jedním z problémů současného školního stravování tzv. spotřební koš. Ten určuje mantinely pro jakýkoliv školní jídelníček. „Současný spotřební koš vychází ze zastaralých výživových doporučení z roku 1989. Kromě nadměrného množství bílkovin, vysokého množství energie a nedostatečného množství zeleniny, předepisuje patnáct gramů cukru denně v každém jídle, což jsou více než tři kostky. Přidávat dětem cukr do jídel je v současné době, kdy bojujeme  s nadváhou  a  přejídáním, naprostý nesmysl,“ uvedla Slimáková.

Právě aktualizaci spotřebního koše a státních výživových doporučení považují signatáři Skutečně zdravé školy za naprosto zásadní. „Podíváme-li se  na výživová doporučení Harvardské školy veřejného zdraví, což je koncept založený na aktuálních vědeckých poznatcích o výživě, uvidíme, že se  skládá  ze  zeleniny,  ovoce,  celozrnných obilnin a bílkovin, které mohou být buď rostlinného, nebo živočišného původu. Nenajdeme  zde  doporučení jíst každý den maso a  mléko, což je u nás běžné. Naopak, setkáme se  s doporučením omezovat mléko a mléčné výrobky a s příklonem ke stravování založeném na rostlinných produktech. V českých školách vidíme  pravý opak. Základ tvoří bílá mouka, maso a mléko. Pokud se vaše děti stravují jakkoliv jinak, i když  zdravě, máte problém. Ve škole se nenají,“ poznamenal Sedláček.

Avšak i v současných nepříznivých podmínkách mohou školy změnit dosavadní negativní praxi. Doporučení lze najít na webových stránkách iniciativy http://www.skutecnezdravaskola.cz/. Zájemci tam najdou též školy, které se změnou již samy začaly. Vedle škol se zapojují i organizace jako ekocentrum Paleta nebo občanské sdružení Líska. „Rozhodli jsme se být jedněmi z prvních podporovatelů této iniciativy, neboť  jsme si vědomi úzké souvislosti mezi lidským zdravím, zvláště když se jedná o děti a mladé lidi, a ochranou životního prostředí kolem nás“, uvedla Iva Koutná, ředitelka sdružení Líska.
 
Kontakt:
Bohuslav Sedláček 
Občanská iniciativa Skutečně zdravá škola  

tel.: 732 96 72 06


 
 

 

Více k tématu najdete i ve videozáznamu z vystoupení Margit Slimákové na konferenci TEDxBrno.

Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková