Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Češi a Slováci spojili síly pro rozvoj vzdělávání a výzkumu stratosféry

K realizaci nezvyklých vzdělávacích aktivit a spolupráce přistoupily Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace a nezisková Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity se sídlem v Bratislavě. Obě organizace spojují společné vzdělávací aktivity v oblasti přírodních věd, techniky a technologií se zaměřením na kosmickou techniku a její praktické využívání. Díky společnému projektu spolufinancovaného z Fondu Mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013 začaly rozvíjet společné přeshraniční aktivity a připravují zajímavé programy.

Cílem společného projektu je rozvoj přeshraniční spolupráce v oblasti vzdělávání v přírodních vědách a technice netradičními formami. Realizovaný projekt si mimo jiné klade za cíl společným úsilím obou partnerů připravit a vypustit celkem čtyři stratosférické balóny s připravenými experimenty. Dva z letů budou sloužit k ověření používaných technologií a již budou na svých přístrojových gondolách vybaveny vědeckými experimenty. Další dva lety stratosférických balónů jsou určeny pro vynesení studentských experimentů, které budou vybrány v rámci soutěže.

sds-obecne-003.jpg
Kromě toho společně připravujeme dvě pracovní setkání žáků a studentů se zájmem o kosmonautiku, astronomii, meteorologii, techniku a obecně o přírodní vědy, z nichž jedno se uskuteční na Slovensku a jedno v příhraniční oblasti České republiky. Dále připravujeme a zanedlouho nabídneme velmi zajímavé vzdělávací a motivační programy pro školy s tématikou významu a přínosů stratosférických letů, výzkumu i práce mladých lidí v tomto oboru. Na závěr projektu je připraveno na české straně společné přeshraniční setkání nejen odborníků, ale také žáků, studentů a všech dalších zájemců.

Věříme, že velmi zajímavá a přitažlivá bude soutěž, které se mohou zúčastnit žáci nejvyšších ročníků základních škol (7. až 9. třídy), studenti škol středních i vysokých. Podstatou soutěže je snaha vybrat z řady studentských nápadů takové experimenty, které jsou z celkového pohledu velmi zajímavé, přínosné, ale také v daných podmínkách realizovatelné. Mladí lidé budou moci přihlašovat své nápady do soutěže, z nichž pak odborná porota vybere ty nejlepší a nejzajímavější. Autory nejlepších návrhů přizve ke spolupráci. Úspěšní účastníci soutěže pak budou mít možnost přímo se účastnit samotného startu stratosférického balónu s jejich vlastním experimentem. Budou se moci podílet na monitorování letu, příjmu vědeckých dat i jejich zpracování.
 
Realizační tým je velmi zvědavý, jaké zajímavé experimenty žáci a studenti z obou zemí navrhnou a těší se na jejich realizaci a výsledky. Projekt začal v září 2013 a bude ukončen v červnu 2014. 

 
 
Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace
Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity

logo-sds-web.jpg
 
Autor:  
Vložil/a: Jana Vodáková