Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Zlínští studenti se připojili k heslu Tomáše Bati: "Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe"

​Více než tisícovka studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati se v zimním semestru zúčastnila cyklu seminářů Do praxe!, který ve spolupráci s univerzitou připravilo Eurocentrum Zlín. Posluchači se seznámili s evropským formátem životopisu Europass i aktuální situací na evropském trhu práce. Zkušení personalisté poradili, jak napsat motivační dopis a v závěru si mohli zájemci osobně promluvit se zástupci předních zaměstnavatelů.

 
Jak se změnil přístup zaměstnavatelů po krizi a jaké požadavky na zaměstnance nastolila? To byly nejčastější otázky studentů třetích a pátých ročníků, kteří zanedlouho vstoupí na pracovní trh. ,,Studenti si nepříznivou ekonomickou situaci velmi dobře uvědomují. Za současných podmínek zaměstnavatelé pečlivě zvažují, zda přijmout čerstvé absolventy, nebo kandidáty s dlouholetou praxí. Oproti zkušenějším kolegům mají absolventi hned několik konkurenčních výhod; první z nich je skutečnost, že se většinou velmi rychle učí novým věcem, mají nezaujatý pohled a nemají žádné špatné pracovní návyky. Výborná znalost alespoň jednoho, a komunikační znalost druhého světového jazyka je dnes samozřejmou podmínkou úspěchu na trhu práce," domnívá se Martin Mikeska, jeden z organizátorů seminářů a prezident IAESTE UTB Zlín.

,,Právě dostatečná úroveň jazyka je pro spoustu studentů oříškem," doplnila vedoucí Eurocentra Zlín a jedna z organizátorek seminářů, Lívia Pekajová. Ta studentům představila problematiku Evropského rámce jazyků a zároveň jim i poradila, jak nejlépe vyplnit Europass - evropský formát životopisu, který je akceptován napříč celou Evropskou unií. Na nejčastější chyby v životopisech a motivačních dopisech upozornili personalisté regionálních i nadnárodních společností např. Fatra, Edwards, Deloitte nebo Česká pojišťovna. Další otázky studentů směřovaly zejména k přípravě a průběhu pohovoru, zejména v assesment centerech, se kterými se ti aktivnější již setkali.

Připravit studenty na vstup na pracovní trh začíná být čím dál složitější. Díky špatné ekonomické situaci si zaměstnavatelé mohou dovolit klást na kandidáty větší nároky, což může být v jistém smyslu ku prospěchu obou stran. Nástroje Europassu, včetně jazykového pasu, pomáhají ve srovnávání studentů již v době vysokoškolského studia. ,,Spolupráce s Eurocentrem Zlín velmi napomohla studentům i absolventům k utříbení jejich základních znalostí a sestavení základních osobních dokumentů nutných do začátku budoucí kariéry. Poděkování za bezchybnou organizaci semináře patří také prorektorovi pro sociální záležitosti, panu Tučkovi," dodal Martin Mikeska.

Získávání praktických zkušeností a rozhledu již v průběhu studia propagoval už Tomáš Baťa před sto lety a vyplácelo se mu to. „Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe," bylo jeho heslo. Proč by tomu dnes mělo být jinak?

 

Kontakt:

Ing. Lívia Pekajová

Eurocentrum Zlín - Úřad vlády ČR

Tel.: +420 577 522 861      

Email: pekajova@euroskop.cz  

www.euroskop.cz/eurocentrum.zlin

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Reg. č. CZ.1.07/2.2.00/07.0166

 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková