Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Za strašidly nejen českých hradů a zámků

V letošním školním roce pracovali žáci 3. tříd ZŠ Zlín – Kvítková 4338 na projektu „Za strašidly nejen českých hradů a zámků“. Třída 3. B začala na projektu pracovat již ve škole, ale většinu dalších aktivit zvládli žáci na škole v přírodě v Lednici.

  

Cílem projektu bylo hravou formou seznámit žáky s některými českými hrady a zámky prostřednictvím strašidelných postav, které k daným lokalitám podle pověstí patří. V rámci mezipředmětových vztahů pracovali žáci s tématy: prvouka (jak se žilo dříve, orientace na mapě), jazyk český (četba pověstí, reprodukce textu, popis osoby, procvičení abecedy a písma), matematika (malá násobilka, sčítání a odčítání do 100), tělesná výchova (turistika, jízda na koni), hudební výchova (zpěv písní), pracovní činnosti (strašidla z přírodnin, nebo z papíru).  

Každé dopoledne se žáci vydávali do Lednicko-valtického areálu, aby tam našli kouzelné bytosti. Celý areál je přímo pohádkový a pro dětskou fantazii přímo inspirativní.  Postupně navštívili Janův hrad, zámek v Lednici 1. prohlídkový okruh, kde se dozvěděli základní informace z historie. Daleko zajímavější byl prohlídkový okruh č. 3, kde kromě pokojů princů a princezen z rodu Lichtenštejnů, je i muzeum loutek. Postupně se žáci dopočítali např. 33 čertů a dalších pohádkových bytostí. Na okruh č. 4 jsme museli do sklepení. A tady jsme strašidla opravdu našli. Mimo to se žáci seznámili s pověstí, jak Lichtenštejnové přišli ke jménu. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na Minaret a pověstný skleník. Celý čas jsme se pohybovali v krásné přírodě plné zajímavých zákoutí.  

Odpolední a večerní chvilky jsme trávili také prací. Pracovali jsme s knížkami paní Vítězslavy Klimtové. Její lexikony jsou plné strašidel. Žáci luštili jejich názvy zašifrované pomocí abecedy, četli texty, pokoušeli se o popis strašidelné bytosti, orientovali se na mapě. Vzhledem k jejich věku řadili tyto bytosti pouze do jednotlivých krajů naší vlasti. Každý večer jsme společně četli některou z pověstí k některému hradu či zámku v ČR. Tato strašidla /bílá paní, kostlivec na třínohém koni, …./ nás na konci četby vždy navštívili. Baba Jaga perníková nám dokonce přinesla své perníkové muchomůrky, které si žáci barevně nazdobili a nakonec i snědli. Další chvilky jsme věnovali duchům, pomocí nichž jsme si procvičili malou násobilku.  

Příjemné chvilky jsme strávili i v Hippoclubu, kde jsme sice nenašli třínohého koně, ale za to jsme se povozili na těch místních. V zámeckém parku jsme pomocí techniky LAND-ART, kdy umělci tvoří v přírodě pomocí přírodnin, vytvořili několik skřítků či strašidel. Na závěr nesměl chybět ani karneval v maskách. Jsme rádi, že nám přálo počasí. Ze školy v přírodě jsme se vrátili trochu unavení, ale plni nových zážitků a informací.    

 
Mgr. Libuše Přílučíková
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková