Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Zážitková dopoledne pro mladší spolužáky
V prosinci a lednu přijali žáci 8. a 9. tříd základních škol valašského regionu pozvání do učeben Integrované střední školy - Centra odborné přípravy ve Valašském Meziříčí. Vyzkoušeli si práci na odborných pracovištích při výuce chemie, fyziky, pracovních činností. Domácí středoškoláci si vyzkoušeli roli učitele předávajícího informace nezasvěceným, čímž si své znalosti lépe zafixovali.

V chemických laboratořích si žáci ZŠ na vlastní kůži zkusili, jak se pracuje s laboratorním nádobím, pomůckami a přístroji, a třeba tak zjistili, že tento vědní obor nemusí být zdaleka tak nudný, jak na první pohled vypadá. Zkusili si rozpouštět oxidy kovů v kyselinách a připravit si krystalky skalice modré. V elektrodílně si někteří vyzkoušeli osazení plošného spoje a vyrobili si tak blikačku s LED diodami. V nástrojařské dílně si pro změnu zhotovili přívěšek se svým jménem ve tvaru vojenské známky.
 
Na potravinářském úseku odborného výcviku na ně čekalo ve cvičné kuchyni flambování palačinek a vyřezávání ovoce a zeleniny a v pekárně školy pak pletení preclíků, tyčinek a vykrajování lineckého cukroví.
 
Akce byla přínosem pro obě zúčastněné strany. Žáci ZŠ poznali nejen vybavení odborných pracovišť, ale sami si zkusili teoretické poznatky ze základní školy prakticky, jak se říká „ošahat“, což bylo pro ně jistě vítaným zpříjemněním výuky. Studenti ISŠ-COP si zase na chvíli zkusili roli učitele předávajícího informace nezasvěceným, čímž si své znalosti lépe zafixovali. Celkem odborný výcvik ISŠ – COP navštívilo 170 žáků ze ZŠ Šafaříkova, ZŠ Masarykova, vsetínské ZŠ Sychrov, ZŠ Zašová a ZŠ Hovězí. Velký dík patří všem dozírajícím učitelům zúčastněných škol, ať už to byli třídní učitelé, výchovní poradci či učitelé chemie, kteří se snaží výuku svým studentům zpestřit.
 
Ing. Petr Steffek
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková