Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vsetínští žáci ukázali seniorům dnešní školu

​Poslední lednový pátek se v základní škole Vsetín, Luh uskutečnila akce, která byla spolufinancována z prostředků projektu „Vzdělávání bez hranic“. Žáci druhého stupně tří základních škol (Luh, Rokytnice, Pruské ze Slovenska) se potkali s místními seniory, aby týmově pracovali v řemeslných dílnách a odborných počítačových učebnách.


Program byl velmi pestrý a zajímavý pro obě věkové skupiny. Byly vytvořeny  4členné  pracovní týmy, v nichž byli zastoupeni vždy žáci z jedné školy a jeden senior. Moto dopolední části znělo: „Žáci ukazují seniorům dnešní školu“. Týmy se postupně vystřídaly při aktivitách v odborné učebně ICT a v učebně s interaktivní tabulí. Každý tým vypracoval na počítači s využitím internetu a dle zadaných pokynů krátký referát  na dané téma (řemesla), který potom prezentoval ostatním. Na interaktivní tabuli byl spuštěna prezentace, na jejímž základě týmy zpracovávaly  téma z oblasti finanční gramotnosti – Peníze aneb „money, money, money“. Na interaktivní tabuli si jednotlivci mohli také zasoutěžit. V odpoledních hodinách se role vyměnily a žáky začali učit senioři.  Byly připraveny dílny, ve kterých senioři prezentovali své řemeslné umění. 

 Se samotnými  řemesly se žáci seznámili již v dopoledních hodinách při zpracovávání svých referátů. Nyní se mohli v praxi podívat a sami vyzkoušet, jak byla v dřívějších dobách těžká obživa. Pan Malučký z Janové  pletl košíky, klukům pomohl vyrobit „tatar  na mrskání cérek o Velikonocích" a ukázal ručně šitá, krásně zdobená kožená pouzdra a různé jiné obaly. Z Vizovic navštívili naši školu manželé Adamcovi. Pan Adamec – zdatný dráteník – nejenže drátoval hrnce, ale z drátu přímo na místě vyráběl dětem na přání různá zvířátka a závěsy.


Paní Adamcová přivezla na ukázku překrásné kraslice a všelijaké pomůcky, se kterými si zájemci sami voskem malovali kraslice. Všechny velmi zaujal „stroj“ na vyfukování vajíček. Z Valašských Kloubouk, kde vždy mělo tradici papučářství, přijela prezentovat toto řemeslo paní Dořáková. Na vlastní oči všichni viděli kopyto, na které se papuče napínají, lepidlo vyráběné z mouky a vody, prošívání podešví a jak papuče postupně vznikají. Zajímavostí je to, že tyto podomácky vyráběné papuče (na rozdíl od původních) vznikají ze starých kabátů a jiných látek, čili se tak vlastně recyklují již nepoužívané materiály. Paní Langová (taktéž z Valašských Klobouk) učila především holky drátkování, o které byl velký zájem.


Stejně jako malování kraslic bylo i drátkování pro děti v podstatě nejjednodušeji proveditelné. O ostatních řemeslech prohlásily, že je to velmi těžké a brzy je bolely ruce. Tento den přinesl všem zúčastněným spoustu nového, poučného a hlavně zajímavého. Všichni se loučili s úsměvy na tváři a ujištěním, že to byl velmi hezký den. 

Mgr. Ivana Bednáriková, ZŠ Vsetín, Luh 1544
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková