Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Výprava do nitra prvohor
Mineralogie, geologie a speleologie jsou vědní obory, které ovládly přírodovědnou exkurzi žáků 9. třídy ZŠ Vsetín Sychrov, když se vydali ve středu 11. dubna do Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou.
 
V unikátním jeskynním systému evropského významu se procházeli v prostorách prvohorních vápenců, které do dnešní podoby vytvarovala voda, a to jak ta, co padá shora ve formě deště, tak i ta podzemní, kterou nazýváme kyselka. Teplická kyselka je silně nasycená oxidem uhličitým. Však žáci ocenili i její chuťové parametry, ale je pravda, že k dennímu pití by si tuto kyselku nikdo z žáků nevybral. Kropáčův i Jurikův pramen obsahují velké množství sodíku a hořčíku a chuťově jsou velmi výrazné.

Jeskynní systém je znám unikátní sintrovou výzdobou v podobě koblih, která je tvořena uhličitanem vápenatým ve formě kalcitu a jehličkovou výzdobou aragonitu. Jeskyně jsou nejteplejší v České republice, teplota se trvale, v zimě i v létě, udržuje na hodnotách
kolem 14,5 °C.
 
Prohlídka systému dlouhého 375 metrů trvala asi hodinu, ale žákům se zdála mnohem kratší, protože byla nabitá zajímavými informacemi.
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková