Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Výměnná stáž chemiků na ISŠ - COP
Ve dnech 7. – 27. listopadu 2011 přivítala Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy ve Valašském Meziříčí slovenské studenty chemických oborů ze Spojené školy v Bratislavě. Jednalo se o stáž v rámci programu Leonardo da Vinci, který zajišťuje odborné stáže žáků do zahraničí.
 
Budoucí chemici přijeli na naši školu s již zadanými úkoly, které následně plnili v odborných laboratořích pod vedením učitelů odborného výcviku Marcely Norkové a Oldřicha Riemera. Náplň vzdělávacích jednotek se týkala chelatometrie, manganometrie, volumetrie – alkalimetrie a instrumentální analýzy – spektrofotometrie. Během těchto analýz se zabývali např. tvrdostí vody, stanovením množství železa v neznámém vzorku, stanovením procentického obsahu silných a slabých kyselin. Velice zajímavá pro ně byla i spektrofotometrie, kde např. provedli analýzu množství dusičnanů ve vodě.

V průběhu všech prováděných analýz jim asistovali i studenti ISŠ-COP oboru Chemik – operátor 3. a 4. ročníku. V rámci svého pobytu absolvovali odbornou exkurzi ve společnosti Deza, a.s. Zde se seznámili s celkovou strategií podniku a detailně si prohlédli laboratoře vodního hospodářství, kde v praxi viděli konkrétní analýzy zpracování vod. Druhá exkurze ve firmě Gumárny Zubří, a.s. byla zaměřena na zpracování kaučuku.
 
„Slováci aktivně spolupracovali a svého úkolu se zhostili se ctí, i když se s tímto typem analýz setkali poprvé. I naši studenti 3. ročníku oboru Chemik - operátor pojedou za svými novými slovenskými kamarády na výměnnou stáž, aby si také vyzkoušeli nové typy analýz,“ uvedla koordinátorka projektu Ing. Jarmila Tyšerová.

Mgr. Kateřina Röhrerová 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková