Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Tři stovky studentů již hravě zvládnou definovat Galileo

Vědci nejsou podivíni a věda není sprosté slovo. Takto zjednodušeně by se daly shrnout cíle akce, která probíhala 23. září v několika stovkách měst po celé Evropě. Noc vědců je pořádána iniciativou Evropské komise od roku 2005. V průběhu večera představují vědci svou práci v netradičním světle, účastní se kulturních produkcí, provádějí zábavné pokusy. V Uherském Hradišti se letos uskutečnil nultý ročník akce, na kterém vládní zmocněnec Karel Dobeš představitel evropský navigační systém Galileo.


Mgr. Stanislav Zelinka, tajemník FLKR UTB, Ing. Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro systém Galileo, prof. Ing. Josef Polášek Ph.D., děkan FLKR UTB, Ing. Lívia Pekajová, vedoucí Eurocentra Zlín

V Uherském Hradišti se letos uskutečnil nultý ročník, který byl jakousi ochutnávkou toho, co by se mohlo dít v příštích letech. Je to akce často netradiční, proto u nás Noc vědců proběhla dopoledne. Připravený program navštívilo více než 350 studentů. V prostorách Univerzity Tomáše Bati, Fakulty logistiky a krizového řízení proběhla přednáška Cestování v dějinách, na kterou navazovala velmi zajímavá exkurze do odborných laboratoří fakulty. Zrekonstruovaný sál kina Hvězda byl svědkem neméně zajímavého programu.

Po úvodní přednášce o významu logistiky v současném globalizovaném světě se posluchači přesunuli blíže ke hvězdám. Evropský navigační systém GALILEO přijel představit Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro kandidaturu ČR na umístění sídla GSA. Pokud si někdo myslel, že to bude nudné povídání o vzdálenostech, orbitech, frekvencích nebo podobných věcech, byl vyveden z omylu. Nadšení pana Dobeše pro věc strhlo i všechny ostatní posluchače v sále, potlesk byl zaslouženou odměnou. Tento vesmírný koncert si mohli vyslechnout i zástupci České republiky v Evropském parlamentu. Byli sice přítomni pouze v papírové podobě, ale vzkazy, které jim studenti měli možnost napsat, se jim budeme snažit předat.

Bylo to poprvé, ale někdy to přijít muselo. Nic se však neudělá samo, proto náš dík patří Eurocentru Zlín, Univerzitě Tomáše Bati, Fakultě logistiky a krizového řízení, dále se na akci velkou měrou podílela Městská kina Uherské Hradiště, Maltézská pomoc o.p.s. a v neposlední řadě Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště.


Josef Pavela, vedoucí ICM Uh. Hradiště
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková