Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Svátek modrozelené planety. Žáci ZŠ Vsetín Sychrov aktivně oslavili Den Země
Školáci začali už v týdnu, který svátečnímu 22. dubnu předcházel a pak pokračovali i v týdnu následujícím. Při hodinách přírodopisu pozorovali okolní krajinu a mapovali biodiverzitu kolem školy. V pondělí 23. dubna přišli všichni žáci i učitelé v zelenomodrém oděvu, diskutovali o ochraně přírody a nové podobě školní zahrady.

Vyučování přírodopisu se zaměřilo na výuku v přírodě, kde žáci pozorovali celkový ráz krajiny a mapovali biodiverzitu okolí školy. Zaujalo je, kolik různých organismů už je možné pozorovat, přestože jaro teprve začíná. Našli kvetoucí sasanky, orseje, popence, křivatce, podběly, modřence, ale i smetánky lékařské, sedmikrásky a hluchavky. Zjistili, že listnaté stromy se už také probouzí, některé se pyšní nalitými pupeny listů, jiné květy, jako třeba jasany. Ani milovníci zoologie nebyli zklamáni. Ptáci jsou aktivní a zpívají, zdá se, že zahájili namlouvání, kolem školy poletují zejména kosové, sýkorky a rehci. Vidět je i čím dál více hmyzu. Žáci ulovili dravou larvu střevlíka, pozorovali slunéčko sedmitečné, fotili babočky a bělásky a jednoho nádherného otakárka, který jim udělal obzvlášť velkou radost, protože v loňském roce žádného na území školní zahrady nepozorovali. Našli také několik různých druhů plžů, ale pozorovali i čmeláky a včely. Povídali si o důležitosti každého živého organismu i neživých prvků v přírodě, o jejich vzájemném vztahu a propojení.

V pondělí 23. dubna přišli všichni žáci i učitelé do školy ve slavnostním zeleno-modrém oděvu, v barvách zdravé Země. Diskutovali o ochraně přírody a celé planety a odpoledne se sešli v programu „Kus země kolem nás“, v rámci kterého mapovali okolí školy pro připravovaný interaktivní plán školní zahrady s popisem různých míst s významným výskytem rostlin či živočichů.

Oslavy Dne Země se povedly, navíc byly tématicky provázané s mezinárodním projektem Comenius, v rámci kterého žáci ZŠ Vsetín, Sychrov 97 mapují a zpracovávají pro své zahraniční kamarády pohled na přírodu ve svém okolí.
 
Každoroční oslavy Dne Země jsou příležitostí, jak si připomenout důležitost budování kladného vztahu k přírodě už od dětství, snad program zanechal v každém z žáků pozitivní stopu.
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková