Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
O Evropský den jazyků na holešovském gymnáziu byl i letos velký zájem
​V pátek 16. září probíhal po celé dopoledne ve třídách holešovského gymnázia již čtvrtý ročník Evropského dne jazyků. Studenti si mohli vybrat mezi odbornými přednáškami, workshopy, novinkou byla ukázková hodina japonského jazyka.
 
Celou akci tradičně připravujeme nejen pro studenty gymnázia, ale i žáky okolních základních škol. Naše pozvání letos kromě holešovských škol přijaly i obě základní školy z Bystřice pod Hostýnem a Hulína. Jednou z novinek letošního ročníku byla sekce pro učitele středních škol Zlínského kraje.
 
Také nás velmi potěšilo, že do překladatelské sekce, kterou jsme připravili v souvislosti s úspěchem naší studentky v soutěži Juvenes Translatores pořádanou Evropskou komisí v Bruselu, přijal pozvání pan Ivan Feranec  a seznámil studenty i učitele s podrobnostmi účasti v soutěži a také náplní práce překladatele a tlumočníka v EU. Další přednášku a následné workshopy v této sekci vedl Ondřej Klabal, student translatologie UK v Praze, který má již bohaté zkušenosti s tlumočnickou profesí.
 
Kromě již tradiční a vynikající spolupráce s kolegy z dvojjazyčného gymnázia v Hejčíně jsme letos z Olomouce přivítali Simona Gilla, rodilého mluvčího, který působí na Univerzitě Palackého a jeho přednášky na konferencích pro angličtináře bývají velmi nápadité a inspirativní. Nejinak tomu bylo v Holešově, místa byla zaplněna téměř okamžitě po spuštění systému registrace.
 
Spolupráce s Fakultou humanitních studií UTB ve Zlíně běží nepřetržitě  od prvního ročníku projektu. Dean Catchpole si připravil úvodní i navazující  přednášku  o rodné Austrálii, na téma manažerská němčina pohovořila paní Silke Gester.
Francouzkou sekci zastupovali dva rodilí mluvčí a jedno divadelní představení v podání našich studentů.
 
Kromě mnoha dalších lektorů se projektového dne účastní i naši kolegové a rodilý mluvčí, kteří se snaží ve svých ukázkových hodinách motivovat především žáky základních škol. I v této sekci byla jedna novinka. Kolegyně, vystudovaná japanoložka, uvedla žáky do tajů japonské kultury a jazyka.
 
Své prezentace měli připraveny i studenti naší školy.
Součástí doprovodného programu byla prezentace učebnic, kromě pravidelné účasti paní Hojgrové z Oxford Univerzity Press se letos přidala nakladatelství Macmillan a Cambridge University Press.
 
Kromě dalších hostů si jednotlivé přednášky přišel poslechnout také starosta města Zdeněk Janalík a holešovský radní Ludvík Urban.
 
O tom, že Den jazyků se nám daří stále zlepšovat, svědčí obrovský zájem studentů. Mezi nimi jsou i absolventi školy, kteří si přišli poslechnout nově zařazené přednášky. Jejich nejčastější „stížnost“ letos byla, že si nemohli vybrat – neboť je v jednom čase lákaly i tři workshopy. 
 
Irena Solařová, organizátorka projektu
Gymnázium Ladislava Jaroše Holešov
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková