Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Na návštěvu paní Ilse na Sychrově dlouho nezapomenou

​Minulý čtvrtek zavítala do ZŠ Vsetín, Sychrov paní Ilse Reiner-Eichnerová v doprovodu své dcery a přátel. Vsetínská rodačka, která přežila hrůzy holocaustu, převzala tuto neděli 25. 9. Čestné občanství města Vsetína. Sychrovští žáci měli výjimečnou příležitost setkat se laskavou osobností paní Ilse a jejím životním příběhem.

 

 
Paní Ilse se narodila ve Vsetíně 21. 12. 1929, deset let žila poklidně, velmi šťastně se svými rodiči ve vilce v prostoru dnešního Náměstí Svobody. Pak ale přišla 2. světová válka, Protektorát Čechy a Morava, Hitlerovo zrůdné řešení židovské otázky, koncentrační tábory a vraždění. Rodiče paní Ilsy padli za oběť holocaustu, ona jediná přežila. S bolestí v srdci, sama bez rodičů, sotva šestnáctiletá, se vrátila domů s průkazem politického vězně. Ve Vsetíně se jí ujala rodina stavitele Lukáše. Později odjela ke svému strýci do Ameriky, kde žije dosud. A právě teď se přijela podívat do svého rodného města.
 
V neděli 25. 9. převzala v Mramorovém sále zámku ve Vsetíně Čestné občanství města Vsetína. Jeden z návrhů na jeho udělení podali i žáci a učitelé ZŠ Vsetín, Sychrov. Osudy paní Ilsy totiž moc dobře znají jednak z vyprávění paní Evy Žárské, ale také z běžné výuky, kdy se prostřednictvím životní dráhy paní Ilsy učí historii 2. světové války. To jim umožnily dokumenty, které sama paní Ilsa poskytla a prostřednictvím Diakonie Vsetín byly vydány v knize "Očima dítěte". Čtenáři tu najdou autentické deníky malé Ilsinky, dopisy její maminky z koncentračních táborů i další dobové dokumenty.
 
Žáci ze Sychrova měli výjimečnou příležitost setkat se s legendou, s osobností, o které se učí a kterou znají jako malou holčičku z jejich deníků. Jako dívenku, se kterou se smějí nad drobnými radostmi života, ale se kterou umí také plakat nad krutostmi osudu. Paní Ilsa si školáky hned získala svou nezměrnou laskavostí, úžasným optimismem a úsměvy, které s radostí rozdávala. Na její návštěvu jistě nikdo jen tak nezapomene. Paní Ilsa jim navždy zůstane v srdcích.
 
Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková