Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mobilní biologická laboratoř na meziříčském gymnáziu
​Na přelomu listopadu a prosince se studenti semináře z molekulární biologie Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí zapojili do projektu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s názvem "Moderní biologie na dosah ruky". Během dvou týdnů si vyzkoušeli práci s mobilní biologickou laboratoří, která byla v rámci projektu zřízena.

Protože hlavní náplní semináře je molekulární biologie a genetika, zařadili jsme dvě praktická cvičení zaměřená na základní metodické postupy molekulární biologie. V prvním cvičení si studenti vyzkoušeli štěpení bakteriálních plazmidů pomocí specifických enzymů, restrikčních endonukleáz a následnou analýzu získaných DNA fragmentů pomocí elektroforézy. Druhé cvičení bylo zaměřeno na elektroforetické dělení bílkovin z předem připravených vzorků různých živočišných tkání. Kromě toho jsme měli do naší laboratoře zapůjčený fluorescenční mikroskop, takže si studenti mohli vyzkoušet pokročilé mikroskopické techniky.

Zapojení se do projektu bylo velice přínosné, naši gymnazisté měli příležitost pracovat s přístrojovým vybavením profesionální biologické laboratoře.
 
Martin Jáč, Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí
 
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková