Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Izraelský host mezi studenty meziříčského gymnázia
​Nejen osudy židovského obyvatelstva během druhé světové války, ale především zamyšlení nad důsledky lhostejnosti a pasivity mlčící většiny v dějinách byly námětem silně emotivně laděné a naléhavé přednášky prof. Suzanne Kokkonen z památníku Yach Vashem v Izraeli. Přednáška proběhla v pondělí 26. března na Gymnáziu Františka Palackého Valašské Meziříčí.
 
Na přednášce ke studentům valašskomeziříčského gymnázia paní Kokkonen velmi přesvědčivě poukázala na to, že holocaust a genocida jsou ve světě stále přítomny, dějí se denně, jak jsme toho byli svědky za války v bývalé Jugoslávii nebo jak jsme o nich zpravováni z afrického kontinentu. A právě znalost historie nám může pomoci lépe pochopit, proč se lidé takto chovají, ať se jedná o pachatele, nebo tiché přihlížející. Pak snad budeme schopni zabránit tomu, aby se něco takového opakovalo.

Téma se u studentů setkalo s velkým ohlasem, o čemž svědčila i diskuse po přednášce. Moudrá byla slova, se kterými se paní profesorka se školou rozloučila: „Velmi vám děkuji za příležitost setkat se za organizaci Yach Vashem s vašimi mladými talentovanými studenty. Připomínáním minulosti utváříme budoucnost. Tito mladí lidé budou formovat budoucnost této země. Věřím, že pochopí, jak velkou mají zodpovědnost za život ve svobodě. Protože tam, kde je svoboda, je i zodpovědnost za to, jak s nínaložíme.“

Jan Trčka
Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková