Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Hrad Lukov. Léčivé bylinky naší babičky
​Žáci třídy 3. B ZŠ Zlín, Kvítková 4338 pracovali od září do konce měsíce listopadu na projektech Hrad Lukov a Léčivé bylinky naší babičky. Tyto dva projekty propojili v závěrečných výstupech, které se uskutečnily v týdnu od 15. – 18. listopadu.
P1010076.JPG
V hodinách jazyka českého postupně luštili podle abecedy jména majitelů hradu Lukova, pracovali s časovou osou, plnili úkoly, které se objevily na hradbách hradu. V matematice si žáci oblíbili zejména karty s dobovým odíváním, pomocí nichž hráli přebitku (upevňování učiva větší, menší číslo, rozklady čísel). Malou násobilku si procvičili pomocí stolních her, které zobrazovali pověsti o hradu Lukov. Na čtverečkovaný papír postupně žáci vypichovali, vystříhávali a zaznamenávali osově souměrné tvary /erby, postavu rytíře, kašpárka, … a dalších předmětů a postav spojených se středověkem).       
 
Postupně se měnila i naše třída. Žáci nosili do školy bylinky, o kterých jsme četli pohádky. Sušili jsme kořeny čekanky. Ty jsme i pražili a uvařili si nápoj, který lidé dříve pili jako náhražku kávy. Malovali netopýry k výzdobě třídy a další kulise a rekvizity k závěrečné dramatizaci. Žáci si postupně rozdělili role a naučili se obtížné texty.        
 
Při závěrečných výstupech se proměnili ve skřítky, kteří navštěvují bábu kořenářku Matyldu. Ta je postupně seznamuje s  bylinkami a jejich léčivou mocí. Když mají skřítci bylinek dost, obrací se na Matyldu, aby jim vyprávěla o hradu Lukovu. Matylda si na pomoc zavolá bezhlavého rytíře, kamarádku Kačku z Vlčkové a samotné bylinky, .. Ti všichni skřítkům prozradí zajímavé informace o historii hradu.       

Nakonec skřítci prozradí, že dnes žijí mezi námi – mezi lidmi. Často je ani nepoznáme. Celá třída si zahraje na průvodce hradu a pomocí dataprojektoru se účastníci závěrečných výstupů ocitnou v minulosti, kdy hrad nebyl ještě zříceninou. Malí průvodci všechny seznámili se stavebními úpravami a důležitou úlohou hradu Lukova mezi českými hrady. Pro odlehčení byli na závěr připraveny stanoviště s úkoly, na kterých se postupně vystřídali účastníci ze tříd prvního stupně naší ZŠ. Jeden výstup byl samozřejmě určen i pro naše rodiče. Mezi hosty jsme přivítali i lektorky z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně (Pavlu Gutovou a Ivu Habartovou) a archeoložku paní Janu Langovou. Paní Langová je vždy ochotná žákům pomoci a nabídla se nám, že nás na jaře doprovodí na hrad Lukov a prozradí nám jeho další tajemství.   
 
Mgr. Libuše Přílučíková
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková