Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Holešovská gymnazistka získala třetí místo v mezinárodní výtvarné soutěži
Žáci Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov se často zapojují do různých výtvarných soutěží a dosahují v nich velmi dobrých výsledků. Naposledy se jim to podařilo v mezinárodní výtvarné soutěži „2011- International Year of Forest and Design Competition“ v Honkongu. Jednalo se o 12. ročník soutěže, která má studenty seznamovat s problematikou životního prostředí. V letošním ročníku zaměřeném na téma les zazářila sextánka Kateřina Vejrostová, která se umístila v pořadí jako třetí.


Z dostupných pramenů jsme se dozvěděli, že v loňském roce se této soutěže zúčastnilo 400 škol z 13 zemí světa, ze kterých soutěžilo 2200 dětí. Skupinu holešovských studentů letošní téma zaujalo, a proto se rozhodli soutěže se zúčastnit. Neodradila je ani silná mezinárodní konkurence, ani krátká doba, kterou na vlastní tvorbu měli.
 
K překvapení a radosti nás všech krásné třetí místo získala sextánka Kateřina Vejrostová. Není to Katčin první úspěch ve výtvarných přehlídkách, například v loňském roce získala druhé místo v celorepublikové soutěži v rámci festivalu Náchodská Prima sezóna.

Co řekla Katka po té, co se dozvěděla o svém umístění: ,,V této soutěži jsem ani v úspěch nedoufala, spíš jsem to jen chtěla zkusit. Už při zadání mě napadlo, jakou technikou bych práci mohla zpracovat. To se mi nikdy dřív nestalo, vždy jsem  jako první vymyslela, co budu dělat a pak až jak to budu dělat. Téma lesa mě však hned zavedlo na nápad zpracovat práci jako dřevořezbu. Dlouho jsem přemýšlela, jak vystihnout své myšlenky; nakonec jsem v nich propojila strom a člověka. Já vím, zní to divně, ale šlo spíše o abstrakci s konkrétními prvky jako srdce, obratle a provazy, a své dílo jsem pojmenovala jako Prosbu lesa (podle stejnojmenné básně). Špatně se to popisuje - podle mne  je umění hrozně subjektivní záležitostí, pokud zrovna nekreslíte tužkou zátiší. Na každého může každé dílo zapůsobit jinak, a o to přesně mi taky jde - přinutit diváka, aby o díle přemýšlel.“
 
Mgr. Jindřiška Sklenářová, Gymnázium Ladislava Jaroše Holešov 

Kateřina Vejrostová: Prosba lesa
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková