Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Férový den v ZŠ Sychrov
Česká republika se každoročně zapojuje do oslav spravedlivého obchodu akcí Týden pro fair trade, který letos proběhl od 8. do 14. května. Žáci a učitelé ZŠ Vsetín Sychrov 97 si v tomto týdnu udělali svůj Férový den. Celý školní den byl prostoupen myšlenkou férového obchodu a podporou tohoto způsobu obchodování.

Každý ročník, třída i jednotlivec k tomu přistoupili po svém. Většina účastníků se dostavila v oblečení, které připomíná logo tohoto hnutí, v zelené a modré barvě. Učitelé si s dětmi v rámci vyučování povídali o základních principech Fair-trade,  které hovoří například o tom, že na plantážích, kde rostou rostliny pro výrobky Fair-trade, nesmí pracovat děti, není dovoleno používat pesticidy, herbicidy a jiné chemické prostředky. Povídali si o komoditách, tedy produktech, které se obchodují v rámci tohoto hnutí, jako je káva, čaj, kakao, čokoláda, koření, banány, ale i rýže, kukuřice a dnes už i férové oblečení z férové bavlny a vlny. Starší školáci se seznamovali s myšlenkami Fair –trade na chodbách, které byly vyzdobeny letáky s principy, fakty, slogany o tomto hnutí, které sami vytvořili. Například: „Fair-Trade je fajn, tu myšlenku chraň!“ Sedmačky v rámci vaření napekly férové dobroty, perník a kávové hromádky.

V podvečer 10. května se ve škole sešli rodiče, žáci, učitelé ZŠ Sychrov a ještě jednou si pořádně myšlenky fair-trade připomněli a oslavili je velkou férovou hrou v prostorách celé školy, společným povídáním a dobrým jídlem, zapitým tou správnou férovou kávou.
Vítěz starší kategorie velké férové hry Sergej Gudkov (9.A) prozradil, že nejzajímavější myšlenka Fair-trade je pro něj ta, že do projektu jsou zapojeni dobrovolníci. Dalšího z vítězů Karla Ritnošíka (6.A) oslovilo, že Fair-trade chce zabránit nelegálnímu kácení pralesů a Sáru Mazalovou (5.B) zaujalo nejvíc to,  že Fair-trade bojuje proti dětské práci.
Kdo by měl zájem o recept na férové buchty, které jsme přikusovali ke kávě, ať se podívá na webové stránky ZŠ Sychrov: http://www.zssychrov.cz/.
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková