Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Exkurze jako součást výuky dějin 2. světové války
V polovině prosince se 44 žáků (převážně devátých tříd) ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti zúčastnilo dvoudenní exkurze do bývalého židovského ghetta Terezín a do Památníku Lidice. Návštěva obou památných míst je součástí vzdělávacích aktivit věnovaných výuce dějin 2. světové války.

Exkurze se uskutečnila díky spolupráci s Památníkem Lidice a Památníkem Terezín, která se rozvíjí už od roku 2005. Během prvního dne byl pro žáky připraven nabitý program. Čekala je přednáška o pronásledování Židů ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století, prohlídka města Terezín včetně Muzea ghetta s průvodcem Památníku, workshop, při kterém byli žáci rozděleni do skupin a zpracovávali různá témata např. stravování v ghettu, časopis Vedem nebo významné postavy Petr Gintz, Helga Weissová. Večer pak zhlédli film s terezínskou tématikou Poslední motýl.
 
Druhý den dopoledne proběhla prezentace zpracovaných témat  jednotlivými skupinami a prohlídka Malé pevnosti (bývalé věznice pražského gestapa) s průvodcem.
 
Odpoledne jsme se přemístili do Lidic, kde jsme navštívili místní multimediální muzeum věnované lidické tragédii a prošli si s průvodcem pietní území ( místo, kde do června 1942 stála obec Lidice).

Na naší škole jsou exkurze součástí vzdělávacích aktivit věnovaných výuce dějin II. světové války. Aktivity budou pokračovat v únoru besedou s pamětníkem holocaustu a v březnu exkurzí do bývalého vyhlazovacího tábora Osvětim v Polsku. Věřím, že si žáci z dvoudenního výjezdu odnáší spoustu nezapomenutelných zážitků a poznatků, které využijí nejen v dalším vzdělávání, ale i v osobním životě.

Petr Kočíř, ZŠ Unesco
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková