Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Školáci navštívili ke Dni Země hrad Lukov
V březnu a dubnu pracovali žáci třídy 3. B ZŠ Zlín, Kvítková 4338 na třetí části projektu: Hrad Lukov. Tentokrát se k nim přidali i žáci třídy 6. B. Děti sbíraly odpadky, připravovaly klestí na pálení čarodějnic, čistily studánku a našly poklad.

Třetí část  projektu  byla  zaměřena  na lidové tradice v tomto časovém období v minulosti.  Začali jsme i s prvními aktivitami v rámci společného  projektu  naší školy a Spolku přátel hradu Lukova – Jak se žilo a žije. Celý měsíc jsme se připravovali na návštěvu hradu a jeho okolí ke Dni Země. Připravovali jsme dárky v podobě čarodějnic.

Naši předkové byli bezprostředně spjati s přírodou. Do přírody jsme se proto vydali i my. V rámci oslav Dne Země jsme se na Lukov vydali 24. dubna. A to hned dvě třídy. Po cestě jsme hledali poklad a plnili úkoly, které nám připomínaly období středověku.  Žáci byli rozdělení do tří promíchaných skupin a vzájemně si pomáhali. Cestu připravila děvčata ze šesté třídy, která dobře znala místní terén.
 
Když jsme konečně dorazili na hrad, čekal nás tam už pan Holík. Rozdělil nám úkoly: první skupina měla sbírat odpadky, druhá připravovat klestí na pálení čarodějnic a třetí skupina pod jeho vedením šla čistit a obnovit tak studánku v blízkosti hradu. Tato studánka ponese jméno: Petrlova.Každým rokem se bude obnovovat jedna studánka, která ponese jméno člověka, který se nějakým způsobem zasloužil o záchranu hradu Lukova.
 
Když jsme přišli na místo, vůbec jsme nevěřili, že tady nějakou studánku najdeme. O to větší radost jsme  z ní nakonec měli. Bez pana Holíka bychom to ale určitě nezvládli. Práci neměla ani první skupinka, protože žádné odpadky v blízkosti hradu nebyly. Přidala se proto ke skupince, která připravovala klestí na víkendovou akci. Poznali jsme tak, jaký je rozdíl mezi klestím a chvojím. A naučili se vázat klestí do otýpky.

Po práci jsme plnili některé další úkoly z cesty za pokladem … Nejvíce nás bavilo dělat erby technikou LAND-ART – tedy z přírodnin. Ti šťastní našli v okolí hradu i keramické střepy ze 14. století. Nakonec jsme našli i hledaný poklad … samé netopýry, ale za to byli perníkoví. Pan Holík nás ještě seznámil s chodem udírny a dal nám ochutnat uzené špekáčky.

Celý den na čerstvém povětří a plný aktivit nás bavil, ale byli jsme i pořádně unavení. Taktak jsme stihli zpáteční autobus. Ve škole na nás samozřejmě čekaly další úkoly, ale o těch zase někdy příště …
 
Mgr. Libuše Přílučíková
 
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková