Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Úspěch středoškolaček na veletrhu APLF v Hong Kongu
Nejlepší světové firmy nabídly spolupráci žákyním Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště. Na mezinárodním veletrhu módy v Hong Kongu byly vystaveny a oceněny boty a kabelky od mladých návrhářek Gabriely Hájkové, Petry Filákové, Miroslavy Masarikové a Dity Těšínské.
 
APLF Hong Kong je velmi progresivním světovým veletrhem módy. Před několika lety si jej vyžádala situace na světových trzích, kdy většina produkce módního zboží pochází z Asie. Představuje trendy na sezóny nadcházejícího roku: nejnovější materiály, dezény, komponenty, tvarové linie, barevnice atd.

Vyvrcholením veletrhu je soutěž APLF Award, pro kterou mezinárodní porota vybírá nejlepší a nejaktuálnější obuvnické a galanterní materiály. Vítězné firmy pak nabízejí tyto trendové materiály ke zpracování designérské škole. Pro prezentaci na následujícím veletrhu vytvoří studenti z těchto produktů modely obuvi a galanterie.
 
V krátké historii veletrhu byla již podruhé přizvána ke spolupráci SUPŠ Uherské Hradiště obor návrhářství obuvi a módních doplňků a také ateliér Design obuvi FMK Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vzhledem k tomu, že firmy mohly oslovit jakoukoliv školu z celého světa je účast sama o sobě velkým úspěchem. V loňském roce to byla například škola z Londýna. Studenti měli možnost pracovat se špičkovými materiály, mnohdy jako první designéři. Modely byly prezentovány ve velmi frekventované „relax zóně“ veletrhu a těšily se velké pozornosti profesionálů. Odborná desetičlenná porota designérů z Evropy i Asie ocenila tři a tři nejlepší práce z obou škol. Ze čtyřiadvaceti modelů SUPŠ Uherské Hradiště byla nejlépe hodnocena kolekce dámské obuvi a doplňků „šperk“ od Gabriely Hájkové z atraktivního materiálu s metalickým povrchem Officina delle Pelli, dále kozačka a kabelka Petry Filákové, která využila textilní materiál firmy Limonta v kontrastu s nápaditou dřevěnou podešví. Třetí vyhodnocenou prací se stala obuv a kabelka „křídla“ Miroslavy Masarikové ze zajímavě strukturovaných materiálů Officina delle Pelli. Podle názorů odborné veřejnosti byla velmi úspěšná i kolekce Dity Těšínské z jednoho kusu usně Officina delle Pelli s výraznými kovovými prvky.
 
Příznivé ohlasy ukazují na další možnosti spolupráce. Pro studenty je to výjimečná zkušenost a skvělá možnost prezentace kvalit našeho odborného školství ve světě. Za koordinaci děkujeme Ing. Michalovi Špačkovi a MgA. Janě Buch za reprezentaci škol v Hong Kongu.

Jan Pospíšil
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková