Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Vsetíňané vzpomínali na oběti holocaustu
​Dne 27. ledna 2011 celý svět vzpomíná na oběti holocaustu. Tento den má připomínat utrpení šesti miliónů židů, kteří byli povražděni v koncentračních táborech v době 2. světové války. 27. ledna roku 1945 byl osvobozen nacistický vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Také žáci devátého ročníku ZŠ Vsetín, Sychrov se vydali poklonit památce židovských obětí. Tím vyvrcholil jejich více než půlroční projekt, se kterým se vydali „Po stopách židů ve Vsetíně“.
 
Vsetíňané na své židovské spoluobčany nezapomněli. V 10.00 hod. se sešli u památníku vypálené židovské synagogy na Rybníkách, aby zavzpomínali a vzdali úctu těm, co již nejsou mezi námi. I těm, co hrůzy holocaustu přežili a odnesli si z té doby mnohé šrámy na těle i v duších.

Celý pietní akt zahájila Bc. Goldová, vedoucí odboru školství a kultury. Hlavní projev měla starostka města paní Iveta Táborská, která připomněla všechny oběti této tragické události a přečetla úryvek z knihy paní Ilsy Reiner-Eichnerové, která se pro mnohé obyvatele Vsetína stala symbolem utrpení Židů v našem městě. Ilsa jako malá dívenka přišla díky nacistické zvůli o oba rodiče, přesto se nevzdala, vytrvala, válku přežila, ale jen ona sama ví, kolik jí to stálo sil a bolesti. Přesto našla odvahu a vydala své vzpomínky i osobní dokumenty v knize „Očima dítěte“, která je  dnes svědectvím hrůz a utrpení. Kniha obsahuje mnohé autentické dokumenty, které využívají například učitelé při výuce o době holocaustu.
 
Také žáci devátého ročníku  ZŠ Vsetín, Sychrov se vydali poklonit památce židovských obětí a tím vyvrcholil jejich více než půlroční projekt, se kterým se vydali  „Po stopách židů ve Vsetíně“. Po ukončení pietní vzpomínky u památníku synagogy se sychrovští vydali ještě na hřbitov, kde u pamětní desky židovských obětí vyhledali jména rodičů paní Ilsy, pana Maxe a Chartotty Eichnerových, a
položili zde symbolicky rudou růži a také několik kamínků, jak je u židů zvykem.
Žákovský  projekt tím skončil, ale oni nezapomenou, protože nikdo, kdo četl deník malé Ilsinky, která ve 13 letech přišla o oba rodiče, nemůže  zapomenout.
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková