Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Ve Valašském Meziříčí studují techničtí talenti
Už třetím rokem se Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí účastní projektu s názvem „Hledáme mladé technické talenty“. V lednu se konala na ISŠ-COP školní kola soutěže v oborech Obráběč kovů a Nástrojař. V soutěži zvítězili Radek Hrňa, Jakub Přecechtěl a Jan Stavárek ze třídy S3. Do dalšího kola postupuje také čtveřice Martin Šafarík, Ondřej Kašpar, Richard Brunner a Martin Palát ze třídy S3.Ve dnech 11. a 12. ledna 2011 se konala na ISŠ-COP školní kola soutěže v oborech Obráběč kovů a Nástrojař. Nejprve žáci absolvovali odborný test, za který byli bodově ohodnoceni, a pak následovala práce na přiděleném výrobku. Například obráběči kovů museli nejdříve vyrobit na soustruhu jednoduchou hřídel a nakonec na frézce ofrézovat členitou kostku. Na celou práci byl stanoven časový limit v délce 5 hodin, ani takto dlouhá doba však některým k dokončení práce nestačila. Vítězné trojici obráběčů (Radek Hrňa, Jakub Přecechtěl a Jan Stavárek, všichni ze třídy S3) obtížný test ani následná praktická část zřejmě nečinily žádné potíže a dočkali se odměny v podobě diplomu a věcných darů. Navíc dva z nich, Radek Hrňa a Jakub Přecechtěl, postupují do krajského kola, které se bude konat v dubnu 2011 na SOŠ ve Slavičíně.

Nástrojaři měli za úkol vyrobit desku s několika otvory a s úkosovou hranou a doprostřed měli zhotovit otvor, do kterého zalícovali broušený protikus. Ačkoliv ne všichni žáci stihli zadaný úkol splnit, i zde se našla vítězná trojice, která také obdržela věcné dary a diplomy. Na rozdíl od nástrojařů však do krajského kola konajícího se v Uherském Brodě postoupí dokonce 4 nejlepší soutěžící, a to Martin Šafarík, Ondřej Kašpar, Richard Brunner a Martin Palát (všichni ze třídy S3).

Hlavním cílem projektu je popularizace vybraných technických oborů, a to formou soutěže, z níž si mohou nejúspěšnější účastníci odnést nejen hodnotné ceny, ale především mnoho zkušeností a zážitků. Největší odměnou pro vítěze je však možnost zúčastnit se týdenní zahraniční stáže ve Francii nebo Itálii. Každá škola zapojená do projektu nejdříve pořádá školní kolo soutěže, jehož vítězové následně postoupí do kola krajského.

Velkým přínosem je rovněž vytvoření souborného katalogu všech vybraných oborů, který se snaží srozumitelnou formou dané obory představit a přiblížit je laické veřejnosti. Jednotlivé výtisky jsou každoročně zasílány do všech základních škol kraje, kde slouží jako inspirace k výběru povolání pro žáky devátých tříd.


Ing. Zdeněk Hadaš 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková