Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Učitelé putovali od tradic k budoucnosti
V rámci třetího modulu specializačního studia koordinátorů environmentální výchovy na školách ve Zlínském kraji putovali jeho účastníci časem. Tradicím, řemeslům, ale i citlivému přístupu ke krajině se učili v Ekocentru Kosenka ve Valašských Kloboukách, jako v budoucnosti si zase připadali v pasivním domě v Hostětíně. Cílem projektu je poskytnout pedagogům dostupné, kvalitní a zajímavé formy teoretického i praktického vzdělávání s důrazem na environmentální vzdělávání.
 
Tradicím, řemeslům, ale i citlivému přístupu ke krajině se učili v Ekocentru Kosenka ve Valašských Kloboukách. Vyzkoušeli si  plstění ovčí vlny mokrou i suchou cestou, vyrobili si svíčky, shlédli ukázky tkaní na stavu, vyslechli nabídku výukových  programů pro školy. Nakonec vyrazili s Mirkem Janíkem na orchidejové louky a do  nestátní lesní rezervace Ščúrnica. Minulost a krásná tradice dýchala z každé přednášky, všech skvělých lektorů i budovy staré dřevěnice, kde probíhala část programu.
 
Jako v budoucnosti si zase připadali v pasivním domě v Hostětíně,  kde probíhala většina školení a výuky. Již sám dům je zajímavý, byl postaven v r. 2006 a spotřeba energií v něm může být až 10x nižší než v běžných domech. Například topení byste tu hledali marně, někoho by zarazilo, že většina oken se nedá otevřít a výměna vzduchu probíhá prostřednictvím rekuperace, tedy opakovaným využitím vzduchu. WC se splachuje dešťovou vodou ze zásobníků a vodu k mytí ohřívají sluneční kolektory. A nejen tento dům je v Hostětíně zajímavý, určitě se doporučuje navštívit Bio-moštárnu, výtopnu na biomasu, která zásobuje relativně velmi levným teplem desítky domácností v obci, sušírnu ovoce, ale i zahradu plnou záhadných staveb a stavbiček, které nesou poetické názvy jako hadník, ježkovník, hotel pro hmyz a další.  Skutečným unikátem je kořenová  čistírna odpadních vod, která byla postavena v roce 1996 jako první svého druhu na východní Moravě. Jejím základem je umělý mokřad s běžnými mokřadními rostlinami a bakteriemi žijícími na jejich kořenech, které rozkládají organické znečištění a tím vodu čistí.
 
Frekventanti kurzu z řad učitelů základních a  středních škol při přednáškách vstřebávali informace o vztahu ekonomického a sociálního rozvoje k životnímu prostředí, o ochraně klimatu, o ovocnářství, obnovitelných zdrojích energie i ekologizaci provozu školy.
Skutečně atraktivní byly zejména pro biology terénní exkurze, například hydrobiologická, kdy si mnozí poprvé podrželi v rukou raka říčního, nymfy jepic nebo blešivce, jiné zase zaujaly bylinky či téma výuky ve školní zahradě.
Učitelé odjížděli do svých škol plno dojmů a informací. Je už jen na nich, jak je přenesou do výuky a přiblíží žákům. Poděkování patří všem organizátorům tohoto studia, zejména pak odborným garantkám Mgr. Ivě Koutné a Marii Kordulové z Lísky- o.s. pro environmentální výchovu a osvětu ve Zlínském kraji.
 
Za účastníky
Mgr. Jaroslava Ševčíková 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková