Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Učit děti první pomoci se dá i zábavně
V ZŠ Vsetín Sychrov se konalo tento víkend tradiční jarní výcvikové soustředění mladých zdravotníků před okresní soutěží. Cílem bylo procvičit první pomoc prakticky i teoreticky. Součástí programu bylo nocování ve škole, účastníky čekala i zábava a odhalování tajemství temné školní budovy.
 
Na začátku si všichni účastníci stanovili pravidla chování a vyslovili svá očekávání. Úvodní velká hra o první pomoci rozdělila mladé zdravotníky různého věku do skupin a vyslala je na pátrací akci. Cílem bylo na základě indicií různě umístěných po školní budově doplnit křížovku. Někdy šlo o pojmenování zranění dle příznaků, jindy o identifikaci pomůcek či správného postupu ošetření. Nejlépe si vedly Tereza Ďulíková (8. A) a Hanka Ollerová (5. A), následované Valérii Mikešovou (8. A) a Annou Ševčíkovou (4. A).

Další hra by se mohla jmenovat lidské pexeso. Úkolem účastníků bylo složit beze slov dohromady příznaky a způsob ošetření úrazu. I tato hra se vydařila a všechny dvojice se nakonec našly. Zdravotníci si procvičili a zafixovali správné postupy a pak je každá dvojice předvedla svých kamarádům prakticky. Na zklidnění se všichni následně vydali do učebny přírodopisu prohlédnout si a také „ohmatat“ školní chov strašilek a dalších živočichů. Při tom si pověděli, jak ošetřit kousnutí či poštípání hmyzem nebo poškození organismu jedovatými rostlinami nebo houbami.
 
Co by to bylo za soustředění s nocováním, kdyby se nešlo do atria školy opékat a kdyby pak nepřišla očekávaná stezka odvahy? Perné, ale krásné chvilky připravil všem zdravotníkům Tonda Duna a hlas havrana polního. Spát se nikomu moc nechtělo. Plno dojmů a zážitků bylo třeba si ještě sdělit. Ráno přišlo brzy a u některých dětí se už projevila únava. Přesto se ale vzchopily k férovému turnaji v počítačové hře se slovy - knihovník. Jejím absolutním vítězem se stala Hanka Ollerová s počtem bodů 25 400, unikátní byl i výkon Lucky Gajdošové, která rychle, třikrát za sebou, získala přes 20 tisíc bodů. To už jsou opravdu mistryně slov.

Úklid a loučení jsou nejméně zábavnými chvilkami každé akce, ale nedalo se nic dělat. Maminky doma čekaly s obědem, někteří účastníci ještě odpoledne vyrazili na vycházku do přírody. Takže zase příště....
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
foto: Jana Pařízková
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková