Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Studenti z Kunovic by dokázali zajistit světovou bezpečnost
Studenti středních škol Zlínského kraje se v květnu sešli na 4. ročníku soutěže EuropaSecura, aby prodiskutovali světovou bezpečnost, stabilitu a mír. EuropaSecura je celostátní soutěž pro studenty středních škol o bezpečnosti, Evropské unii a Severoatlantické alianci a jejích rolích v systému světové bezpečnosti.


Do krajského kola postoupily týmy, jenž se úspěšně popraly se záludnými otázkami online kola z prostředí EU a NATO. V krajském kole prezentovaly nejlepší týmy vlastní analýzu bezpečnosti a současně oponovaly analýzu soupeře. Letošní vyhlášená témata zaujala natolik, že se sešlo hned několik prací na stejná témata. Přesto se navrhovaná bezpečností opatření či doporučení postupu pro orgány Evropské unie či NATO v mnohém lišily. Účastníci diskutovali především o  situaci, kterou vyvolala invaze do Afghánistánu, nestabilní politické situaci v Bělorusku, kde neochvějnou silou vládne ,,poslední evropský diktátor,, Alexandr Lukašenko či o upálení prodavače se zeleninou v prosinci v roce 2010 v Tunisku, jenž odstartovalo vlnu nepokojů a bouřlivých protestů v zemích arabského světa. 
Při této příležitosti se v porotě sešli přední odborníci na danou problematiku pan David Král a Vladimír Bartovic (oba Institut pro evropskou politiku, hl. pořadatel soutěže) a paní Lívia Pekajová (Eurocentrum Zlín, spolupořadatel soutěže).  ,,Úroveň prací ve Zlínském kraji patří mezi nejlepší v republice. Rozhodování tak bylo velmi náročné, ” konstatoval David Král. Nakonec velmi těsně, s rozdílem dvou bodů,  zvítězili středoškoláci ze Soukromého gymnázia a Střední odborné školy v Kunovicích před týmem Gymnázia v Uherském Hradišti. ,,Všechny týmy prokázaly výborné prezentační schopnosti a znalost problematiky. Úroveň komunikace, argumentace, ale také taktické dovednosti středoškoláků mě mile překvapily, stejně jako reflexe témat s aktuálním vývojem politické situace ve světě ” dodala paní Lívia Pekajová.


Výherci z Kunovic tak postupují do celostátního kola, které proběhne v červnu na zámečku Tři Trubky ve vojenském prostoru Brdy v úzké spolupráci s Armádou ČR a Ministerstvem obrany ČR. Soutěžící z celé republiky budou v rámci diplomatické mise prokázat své schopnosti nejen ve složitých jednáních týkajících se světové bezpečnosti, ale také v terénu vojenského prostoru.
 
Zdroj: Eurocentrum Zlín, www.euroskop.cz
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková