Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Studenti ISŠ-COP Valašské Meziříčí dobyli Andalusii
Studenti oboru Mechatronik elektronik na Integrované střední škole – Centru odborné přípravy ve Valašském Meziříčí vycestovali v rámci projektu Leonardo da Vinci do španělské Andalusie. Někteří z nich pracovali ve firmách zabývajících se výpočetní technikou, jiní se podíleli na stavbě fotovoltaické elektrárny, další pracovali na elektroinstalacích. Zaměstnavatelé si pochvalovali nejen pracovní nasazení, ale i na odborné vzdělání, chování a vystupování studentů.

Vše začalo přípravou projektu „Více pracovat - více znát“ pod hlavičkou projektů Leonardo da Vinci. Projekt byl schválen a mohli jsme začít výběrem adeptů z řad studentů oboru Mechanik elektronik na Integrované střední škole – Centru odborné přípravy ve Valašském Meziříčí. Sítem prošli opravdu jen ti nejlepší a čekala na ně spousta zajímavé, ale i náročné práce. Především odborná příprava v místních firmách se zaměřením na elektroniku a elektrotechniku byla časově náročná. Současně s odborným kurzem, místo svého volného času, absolvovali vybraní studenti výuku anglické konverzace a bonusem byla výuka základů španělštiny. Před odjezdem si studenti v rámci kulturní a zeměpisné přípravy připravili prezentace o dopravě, zvycích, stravovacích návycích, počasí ve Španělsku. Následné prezentace studentů byly velmi přínosné při další práci v rámci programu a současně jsme je pojali jako přípravu na hlavní aktivitu – mobilitu.

V sobotu 2. října se tedy mohlo deset studentů spolu s koordinátorem projektu vydat na dalekou cestu na jih Evropy na třítýdenní pracovní stáž. Vlakem do Prahy, metrem a autobusem na letiště Ruzyně, kde byla většina studentů poprvé. Cílová destinace Malaga s mezipřistáním v Madridu. Na letišti v Malaze nás již očekávali a my se vydali minibusy do města Martos v provincii Jaén. Neděle nám přišla vhod a my jsme se mohli seznámit s hostiteli.
Hlavní činnost mobility probíhala v pracovních dnech v odborné práci ve více různých firmách, kde studenti pracovali po jednom a výjimečně dvou studentech. Někteří pracovali ve firmách zabývajících se výpočetní technikou, jiní se podíleli na stavbě fotovoltaické elektrárny a další zase pracovali na elektroinstalacích. Práce ve firmách a komunikace v angličtině či případně rukama byly velmi přínosné. Taky přizpůsobení se španělské mentalitě, pracovnímu režimu a řešení problémů, bylo přínosem nejen pro studenty, ale i pro učitele, respektive koordinátora projektu. Všude bylo slyšet jen chválu, a to nejen na pracovní nasazení, ale i na odborné vzdělání, chování a vystupování studentů.

Španělští učitelé a především pak dva angličtí studenti nás prováděli ve volných chvílích. Seznámili nás s městem Martos, jeho hlavním náměstím, zámečkem, kostelem a okolím. Spolu s nimi jsme si vyšlápli na horu La Peňa. O víkendech a ve zbylém volném čase měli účastníci stáže skutečně nabitý program, objevovali krásy Španělska, cestovali po okolí, zhlédli býčí zápasy, navštívili továrnu na olivový olej, na místním sportovišti hráli fotbal a další hry. Kuchařky nás seznámily se španělskou kuchyní a jedna z nich, díky svému původu (pochází z Bulharska), taky s vybranými bulharskými specialitami. Samozřejmě jsme vyzkoušeli „tapas“, malou porci jídla k nápoji. Cena nebyla nikterak závratná, maximálně 2 eura.
 
Stáž i díky skvělému doprovodnému programu uběhla velmi rychle. Všichni budeme dlouho vzpomínat na cestování letadlem a na krásy Španělska. Projekt Leonardo da Vinci nezklamal. Co z toho vyplývá pro mladší spolužáky? Být nejlepší se vyplatí! Vybraní studenti se skutečně osvědčili a skvěle reprezentovali ISŠ - COP a Českou republiku.
 
Autor příspěvku: Igor Kundrát, vedoucí učitel OV a koordinátor projektu mobility
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková