Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Strojaři vyjeli na stáž do Žiliny
Žáci strojních oborů z Integrované střední školy – Centra odborné přípravy Valašské Meziříčí se pod vedením svých učitelů Igora Kundráta a Miroslava Chrenky zúčastnili ve dnech od 2. května do 13. května 2011 odborné stáže na partnerské škole Dopravní akademie Žilina. Jednalo se o spolupráci škol v rámci operačního programu „Přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007-2013“ a projektu „Robotika nezná hranice“.
 


Stáž byla zaměřena jak na výuku žáků na přístrojích a pomůckách zakoupených partnerskou školou z evropských fondů, tak i na sblížení dvou národů žijících vedle sebe. Naši žáci pracovali pod vedením zkušených instruktorů a na odborném pracovišti partnerské školy prováděli diagnostiku a opravu geometrie kol vozidel na přístroji HPA C200, vyvažování automobilových kol na vyvažovačce a diagnostiku brzd. Zaujala je testovací jízda vozu Kia Ceed, během které se testovalo ABS, ESP a ASR. Tyto prvky bezpečnosti by měly být samozřejmostí v každém nově vyrobeném voze. Studenti také prováděli demontáž a montáž motoru Kia Ceed, nastavení sklonu hlavních a mlhových světel vozidla, analýzu výfukových plynů zážehových motorů, postup přípravy a lakování aut. Ve výuce bylo velice zajímavé předvedení výukového panelu motoru Fabia 1,4 MPI. Studenty zaujala i výměna, recyklace a doplnění náplně klimatizace prováděná moderním přístrojem Tecnoclima. Tyto přístroje byly pořízeny v rámci projektu „Robotika nezná hranice“ a následně otestovány našimi žáky.
 
Ve svém volném čase se studenti seznámili s okolní krajinou, kulturou a místními zvyky obyvatel. V rámci projektu navštívili mnohé historické památky a sportovní akce. Za zmínku stojí hrady Strečno, Suľov, Oravský zámok, skalní město Suľov, romantická Vrátná dolina, lázeňské město Rajecké Teplice a automobilka KIA v Tepličke nad Váhom. Velmi zábavné bylo splavování Váhu na raftech, jízda na koních nebo bowling v místních sportovních centrech. Výchovně zapůsobil Hvězdicový turistický pochod Polom-Javorina, který se konal na počest osvobození města Žilina. U památníku vítězství 1. československého armádního sboru jsme byli svědky kladení věnců a vzdání pocty padlým hrdinům, a to za účasti místopředsedy parlamentu SR Roberta Fica, předsedy Žilinského samosprávného celku Juraja Blanára a mnoha dalších významných osobností.
 
Odborná stáž splnila svůj účel po stránce vzdělávací, kulturní i výchovné a byla kladně hodnocena všemi účastníky projektu.      

Igor Kundrát
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková