Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Soutěž Kniha je kamarád zná své vítěze

Koncem loňského roku vyhlásila ZŠ Vsetín, Sychrov ve spolupráci se spisovatelkou Šárkou Junkovou celostátní soutěž s názvem Kniha je kamarád. Děti vymýšlely slogany a upoutávky na oblíbené knihy. Mladší čtenáři nejčastěji doporučovali detektivní příběhy Enid Blytonové, Deník malého poseroutky od Jeffa Kinney a stále populárního Harryho Pottera. Mezi nejmladšími vedla kniha Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře. Starší školáci výrazně preferovali ságu Stmívání od Stephenie Meyerové.

 
Do soutěže přišlo během necelých čtyř měsíců 906 prací z 98 škol z celé České republiky  a 21 prací bylo zasláno internetem bez uvedení školy, tedy soukromě. Z takových prací máme velkou radost, protože je jisté, že si naši soutěž našli čtenáři sami. Velmi děkujeme všem učitelům a paním knihovnicím ze zapojených škol a knihoven,  za jejich obrovský kus práce navíc. Věříme, že byla radostná a přinesla jim i dětem užitek.

Soutěžilo se ve dvou základních kategoriích, a to „Slogany o knihách a čtení“, do které přišlo celkem 101 sloganů a některé stály opravdu za to, například: „Počítač vypněte, ke knize sedněte“, nebo: „Kdo čte- nezlobí“ a mnohé další.

Druhá kategorie nesla název: “Kniha je kamarád, tuto si přečti“. Úkolem soutěžících bylo jakýmkoliv poutavým způsobem doporučit knihu k přečtení kamarádovi. A dětem se to opravdu dařilo!

Největší objem příspěvků přišel dle očekávání ze základních škol, zejména od žáků prvního stupně (1.-5.třída ZŠ), ale přišly také práce z mateřských škol, od středoškoláků i od dospělých soutěžících.

Mladší čtenáři si nejčastěji doporučovali detektivní příběhy Enid Blytonové, Deník malého poseroutky od Jeffa Kinney a stále populárního Harryho Pottera, ale také knihy Eduarda Štorcha a Vojtěcha Steklače. Mezi těmi nejmladšími vedla kniha Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře s ilustracemi Heleny Zmatlíkové, ale i knihy o Krtečkovi. Starší školáci výrazně preferovali ságu Stmívání od Stephenie Meyerové.

Pořadatelé s radostí konstatovali, že  oproti minulému ročníku přibylo beletrie a ubylo doporučovaných encyklopedií a slovníků, které jsou jistě také potřeba, ale knihu s příběhem nemohou nahradit.

Porota měla velmi těžkou práci. Zasedli v ní ti nejpovolenější, sami žáci, kteří hodnotili soutěžní práce  podle toho, jakou měli sami chuť si knihu na základě doporučení přečíst. Zapojilo se celkem 47 dětských porotců a odvedli více než 100 hodin trpělivé práce, při zpracování soutěžních příspěvků, jejich pročítání, třídění a hodnocení. Výsledkem je, že bylo uděleno celkem 25 individuálních cen bez uvedení pořadí a 7 cen pro kolektivy.

Výhercům ze srdce blahopřejeme, ale máme za to, že vítězem je každý, kdo si přečetl hezkou knihu a dokázal ji vkusně a zajímavě doporučit kamarádům, a to se povedlo všem soutěžícím!

Srdečně děkujeme autorkám literatury pro děti i dospívající, které se zapojily jak do poroty, tak také dodaly knihy na ceny. Další ceny zajistila ZŠ Vsetín, Sychrov 97, stejně jako organizační zázemí. Děkujeme mediálnímu partnerovi – Valašské internetové noviny a také odbornému časopisu Moderní vyučování, jmenovitě šéfredaktorce Julii Růžičkové za podporu a spolupráci. Děkujeme nakladatelstvím Albatros a Fraus za knihy, které do soutěže poskytly.

Výsledková listina:

Kategorie: Slogany o knihách a čtení:
Nicole Texlová,  Soukromá ZŠ Lesná, Brno, žačka 5. třídy
Tereza Labajová, ZŠ Vsetín, Sychrov 97, žačka 3. A
Jan Průša, ZŠ Donovalská, Pha 4-Chodov, 3. třída
Kolektiv ZŠ a MŠ Cerhovice, 4. třída
 
Kategorie: Kniha je kamarád, tuto si přečti:
Matěj Suk, ZŠ Město Touškov, 6. let, 1. A
Pavel Kuťej, ZŠ Sychrov, 1. A (p.uč.Tabáčková)
Jozefína Fujarová, ZŠ a MŠ Pržno, 10 let, 4. ročník
Tereza Phamová, Trávníky Vsetín, III. A, 10 let
Natálie Tkadlecová, ZŠ Vsetín, Sychrov 97, 2. A
Tereza Valariková, U Splavu, Jubilejní Masaryková ZŠ, 10 let
Aleš Huml, ZŠ a MŠ Drozdov, 9 let
Marek Děckuláček, ZŠ Vsetín, 3. A
Kateřina Křížová, 9 let, Místní knihovna Slavkov paní knihovnice Mirka Končitíková
Tereza Czizmariková, 13 let, ZŠ E. Beneše, Písek
Jan Szabó, ZŠ a MŠ Kunín, 6. třída
Sandra Mendlová, ZŠ Elišky Přemyslovny, 14 let
Andrea Straková, ZŠ Liberec, Kaplického 384, 13 let
Dominik Porubka, ZŠ a MŠ Deblín
Kristýna Wollerová, ZŠ Vsetín, Sychrov, 9. A
Marie Černá,  Gymnázium Opatov, Praha Chodov, 15 let
Lucie Gelnarová, Obchodní akademie, Polská 1543, Ostrava Poruba, třída A2.B
 
cena Šárky Junkové - Veronika Húšťová, 8. ročník
cena Šárky Jínové - Kateřina Malinová, 9. A
cena Jaroslavy Ševčíkové - Barbora Koňaříková, Vsetín, 14 let
 
Speciální ceny za velké množství příspěvků:
Michal Netolický, ZŠ Brno, Horácké náměstí 13. 621 00 Brno, 6. ročník
Anna Ševčíková, Vsetín, 10 let
 
Speciální ceny pro kolektivy:
Kolektiv MŠ Vsetín, Sychrov
Kolektiv MŠ Luh, Vsetín
Kolektiv MŠ Kouřimská 99, Moravské Knínice
Kolektiv Knihovna Slavkov pod vedením paní knihovnice Mirky Končitíkové
Kolektiv 2. třídy Soukromé ZŠ Lesná, Brno, p.uč. - Mgr. Lenka Valníčková
Kolektiv 5. třídy ZŠ a MŠ Pohořelice, p.uč.-Mgr. Kudláčková

 

 

Mgr. Jaroslava Ševčíková

ZŠ Vsetín, Sychrov 97

tel. 732 234 692 

 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková