A jak s tím souvisejí zmíněné tóny? Současný ročník totiž nesl název: "Ta naše písnička česká"... Symbolických sedm soutěžních dvojic se v Kroměříži utkalo v celostátním kole. Účast přijala družstva z SOU a SOŠ Třešť , OU a PrŠ Chroustovice, Střední škola Olomouc – Sv. Kopeček, SOU Bzenec, OU a PrŠ Mohelnice, OU Brno a SŠHS Kroměříž. Hezkým povzbuzením byla úvodní slova ředitele školy Petra Hajného: „ Nejste soupeři, jste tady proto, abyste mohli navázat nová přátelství a získat zkušenosti.“
Ačkoliv drtivou většinu soutěžících tvořila děvčata, odvahu přijet měl i jeden furiant, který při práci pronesl památnou větu: „Chtěl bych naučit své postavičky, aby se smály“. Je třeba dodat, že se stejnou láskou a zapálením pracovali všichni. Jejich ruce jen hrály při tvoření miniaturních ozdob, které udivovaly jemností a krásou. Jednotlivé dvojice dokázaly, že jejich fantazie není svázána hudebním klišé, protože na slavnostních dortech nedominovaly hudební klíče a noty, ale postupně se objevovali motýli, pávi, muzikanti, ale i květiny, srdíčka - tematicky velmi pestré a nápadité ozdoby spojené s textem vybrané písně.
Nazdobené dorty sladěné s dalším aranžmá byly v závěru přehlídkou nápaditosti, cukrářského umu a citu. Na průběh soutěže dohlížela porota složená ze tří členů - předsedkyně Anna Šebestíková, majitelka cukrářské výroby v Kroměříži, porotkyně Zdena Pešková a Jitka Valentová, odborné učitelky. Hodnocení finálních prezentací nebylo vůbec snadné.
Prvenstvím se nakonec mohla pochlubit děvčata z Bzence Lenka Šedá a Zdeňka Tomanová. Domácí dvojice ze SŠHS Kroměříž Adéla Podprocká a Petra Sásiková získala těsně stříbrnou pozici za tematicky zpracovanou píseň „Pásla panenka páva…“. Na třetím místě skončila děvčata z Chroustovic - Eliška Křičenská a Markéta Bartáková. Všichni účastníci byli odměněni diplomy a věcnými cenami, první tři vítězná družstva získala navíc pozlacené poháry s názvem soutěže.
Soutěž, jejíž věhlas se během doby konání rychle rozšířil, přilákala i odborníky z Prahy. Čestnými hosty byly Ing. Zorka Husová a Ing. Jana Nováčková z Národního ústavu odborného vzdělávání Praha. Pozitivně ji hodnotila také místostarostka města Jarmila Číhalová. Dík za výbornou přípravu a organizaci patří všem pedagogům, kteří se na soutěži podíleli, zejména odborným učitelkám Evě Drlíkové a Ivě Gálikové. Soutěž je zapsána ve Věstníku MŠMT a je spolufinancována dotací z MŠMT ČR. Přispěli také místní sponzoři z řad sociálních partnerů školy. Přehlídka učňovských dovedností se setkala s velkým ohlasem soutěžících, odborníků, pedagogů i veřejnosti. Po oficiálním ukončení „Sladkého opojení“ přislíbili zástupci jednotlivých škol účast také v osmém celostátním ročníku.
Mgr. Svatava Mlčochová
Střední škola hotelová a služeb Kroměříž