Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Pomoc africkým dětem má smysl. O tom se přesvědčili žáci na besedě s předsedkyní občanského sdružení Malaika
Ve středu 2. března zavítala na Základní školu a Mateřskou školu Valašské Meziříčí paní Byrtusová z občanského sdružení Malaika. Beseda doplněná promítáním filmového dokumentu přiblížila žákům životní podmínky dětí z dětského domova ve městě Mtwapa na východním pobřeží Keni. Škola podpořila africké děti již loni finančním příspěvkem získaným z prodeje ručně vyrobených hraček.
 
Dne 2. 3. 2011 naše škola, Základní škola a Mateřská škola Valašské Meziříčí, přivítala vzácnou návštěvu. Byla jí paní Byrtusová, která veškerou svou energii vkládá do pomoci druhým. S Malaikou, občanským sdružením z Valašského Meziříčí, naše škola spolupracovala již loni. Drobným přispěním jsme se snažili pomoci africkým dětem z dětského domova New Light Children´s Home ve městě Mtwapa na východním pobřeží Keni. Dívky s učitelkami šily panenky, chlapci vyráběli dřevěné hračky, jejichž prodejem se podařilo získat finanční prostředky. Za tyto peníze byla pořízena lednice a zakoupeny čtyři kozy do dětského domova, které tamějším dětem poskytují mléko a maso. Paní učitelky šily ve svých volných chvílích sukně a kapsáře, které byly dovezeny přímo dětem a podle slov paní Byrtusové jim tyto dárky udělaly obrovskou radost.

Paní Byrtusová do naší školy přijela, aby všem našim žákům přiblížila podmínky, v jakých africké děti žijí a proč je pomoc nás všech důležitá. Promítla filmové záběry, které doplnila svým výkladem, ukázala žákům šperky masajských žen a mužů, předvedla šátek, do kterého se v Africe dospělí lidé oblékají a jak každý den i s dětmi žijí. Vysvětlila, jak se tyto děti učí a s jakým málem sešitů, učebnic a kříd na tabuli si musí vystačit.

Naši žáci, kteří se s podobnými obrázky a informacemi setkali poprvé, jen tiše kroutili hlavami a přemýšleli, jak je v dnešní době vůbec možné přežít bez splachovací toalety, horké sprchy, mobilu, počítače, satelitu a jiných vymožeností, které jsou pro nás všechny naprostou samozřejmostí. Všichni bedlivě poslouchali a nakonec jsme se jednoznačně shodli na tom, že naše, i když malá pomoc, měla svůj smysl. S hřejivým pocitem v duších jsme besedu ukončili bezmála pod dvouhodinovém povídání. Paní Byrtusovou i její kolegyni jsme obdarovali květinou, hlasitým potleskem a rozloučili jsme se se slovy „na shledanou“, protože naše spolupráce jistě nekončí!

 
Mgr. Kateřina Ščotková, ZŠ a MŠ Valašské Meziříčí, Křižná 782
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková