Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Odměna pro nejlepší učně ve Zlínském kraji: Týdenní zahraniční stáž v Holandsku
​Závody Volkswagen, výrobní linka Ford Fiesta, průmyslový komplex uhelného dolu Zollverein nebo lodní společnost Holland Shipyards. Místa, kam se běžně nedostanete. Skupině 40 žáků a jejich 16 pedagogům se to minulý týden podařilo. Nejlepší učni z celkem 14 středních škol Zlínského kraje vycestovali do Západní Evropy a podívali se do provozů velkých německých a holandských firem. Týdenní stáž zajistila Střední odborná škola Otrokovice z projektu Hledáme mladé technické talenty.

„Žáci měli možnost vidět úspěšné zahraniční firmy podnikající v oborech, které studují. Srovnat způsob výuky a vyměnit si zkušenosti se spolužáky z jiných evropských škol“ řekl Libor Basel, ředitel Střední odborné školy Otrokovice. „Všude jsme byli velmi přátelsky přijati. V obrovské loděnici v Giessendamu se nám věnoval přímo majitel firmy, který nám ukázal výrobu lodí a lodního příslušenství“, podělil se o zážitky ředitel.
 
Vzkaz pro studenty odborných škol zní: Když budete dobří, získáte spoustu výhod. Studium vás bude více bavit, podíváte se do zahraničí a ještě zvýšíte svoji atraktivitu pro budoucí zaměstnavatele. "Spolupráce s firmami je skutečně rok od roku větší", potvrdil Libor Basel.
Vítězové vzešli z krajských kol, která proběhla v březnu letošního rok v celkem 13 oborech. Nejlepší z nich vysoutěžili účast na zahraničním výjezdu do Německa a Nizozemí. Pro účastníky zahraniční mobility byl zajištěn kompletní program. Místa cílových prohlídek a exkurzí byla vybrána na základě profesního zaměření cílové skupiny žáků. V pondělí navštívila česká skupina závody Volkswagen, výrobnu motorů do automobilů, lodí pro celou Evropu. V úterý se podívali do výrobní linky Ford Fiesta v Kolíně nad Rýnem, ve středu měli studenti možnost obdivovat největší německou solární a tepelnou elektrárnu v Gelsenkirchenu či průmyslový komplex uhelného dolu Zollverein, svého času nejmodernější zařízení na výrobu uhlí na světě. Čtvrteční den strávili účastníci výjezdu v Rotterdamu, kde si prohlédli společnost Holland Shipyards vyrábějící lodě, přístav lodí i architektonicky zajímavé čtvrtě Kijk Kubus a Blaak. Poslední páteční den se žáci se svým pedagogy přesunuli do Amsterdamu, kde navštívili Nemo science park a historické centrum.

V průběhu týdne se účastníci setkali se svými kolegy na dvou středních odborných školách v Kolíně nad Rýnem a Rotterdamu. Studenti ocenili výborné zázemí odborných škol i možnost vyzkoušet si komunikaci v angličtině.
 
„ Paráda. Mohl jsem porovnat naše a holandská města i školy. Překvapilo mě moderní zázemí škol, učebny, pomůcky, hlavně v Rotterdamu. Taky systém vzdělávání je jiný než náš. V prvním ročníku se žáci učí všechny obory a až ve druhém ročníku se rozhodují, jaké si vyberou zaměření. Tady to tak není. Kdyby byla možnost, určitě bych rád aspoň rok studoval na některé z holandských škol“, pochvaloval si Lukáš Kuchař ze Střední odborné školy Otrokovice.

Jeho slova potvrdil i spolužák Lukáš Jurča. „Moc se mi v Holandsku líbilo. Ve školách tam mají dva dny výuky a 3 dny praxe, jsou více připraveni do zaměstnání. Také jsem si ověřil, jak jsem na tom s angličtinou. Chtěl bych se doučit jazyk, abych jednou mohl v zahraničí pracovat“, prozradil.
„Podpora středního odborného školství je prioritou Zlínského kraje“, zdůraznil Josef Slovák, radní Zlínského kraje pro oblast školství, mládeže a sportu. „Kraj podporuje projekty zaměřené na zvýšení zájmu o technické obory ve středním vzdělávání, spolupráci škol se zaměstnavateli. Mimo to finančně motivuje žáky vybraných oborů a zaměřuje se na kvalitu kariérového poradenství ve Zlínském kraji“, doplnil radní, který byl u zrodu projektu Hledáme technické talenty a pravidelně sleduje úspěchy žáků v odborných soutěžích.
 
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková