Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Od šamana k penicilinu
​V ZŠ Vsetín Sychrov 97 se stejně jako v ostatních základních školách uskutečnilo v listopadu školní kolo dějepisné olympiády. Letošní téma „Ve zdraví i v nemoci“ (od šamana po penicilin) bylo zajímavé, ale také hodně náročné, protože tématem zdraví se jen málo školních učebnic přímo zabývá.

Nicméně každý, kdo nelenil a řádně se připravil, měl šanci na úspěch, protože zadání školního kola bylo relativně jednoduché. Týkalo se vesměs všeobecně známých informací, se kterými se žáci setkávají i v hodinách přírodopisu, popřípadě občanské výchovy.
 
Například léčitelské schopnosti keltských druidů známe i z populárních televizních seriálů nebo povědomí o první veřejné pitvě v Praze v r. 1621 máme všichni, a jistě nám vytane na mysli jméno Jana Jessenia. Také víme, že krevní skupiny A,B,O a AB objevil a popsal český lékař Jan Jánský. Ale samozřejmě v testu byly i zapeklitější otázky. Přesto si myslím, a žáci mi to potvrdili, že letošní školní kolo bylo relativně nejjednodušší za posledních několik let, a to se ho všichni předem dost báli. Nakonec i to bylo úžasným povzbuzením.
 
Nejlepších výsledků v naší škole dosáhla Veronika Húšťová z 8.A, která získala 93 bodů ze 100, což je velký úspěch. V těsném závěsu ji následovaly Lenka Hurtová a Daniela Daňová z 8.A a zahanbit se nedaly ani Klára Juřičková  a Tereza Ďulíková, obě z 8.A. Z deseti účastníků školního kola jich osm splnilo limit pro hodnocení: „úspěšně absolvoval“, což zase potěšilo obě učitelky dějepisu na škole. Dva žáci zůstali „pozadu“ jen o dva, respektive tři body, což je vynikající výsledek.

Všem žákům bych chtěla poděkovat za spolupráci při přípravě školního kola i webových stránek, které zůstanou trvalou součástí stránek naší školy. Studium historie je jedním z nejkrásnějších oborů a úkolem nás učitelů je, abychom témata žáků zatraktivnili. A myslím, že tvůrcům olympiády se to letos skvěle povedlo.
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov 97
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková