Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Nejlepší učni instalatéři se nemusejí bát o uplatnění
Zvítězili ve školních kolech a nyní změřili své síly v krajském kole projektu Hledáme mladé technické talenty. Dvanáct nejlepších instalatérů z celkem šesti škol Zlínského kraje soutěžilo v úterý 29. března v prostorách pracoviště odborného výcviku Střední odborné školy Otrokovice. Žáci prokázali své odborné znalosti a praktické dovednosti, nejlepší z nich vysoutěžili týdenní pobyt v Holandsku.

 „Vy všichni jste již zvítězili, protože jste ti nejlepší instalatéři v rámci kraje“, zdůraznil Libor Basel, ředitel Střední odborné školy Otrokovice, která je hlavním organizátorem projektu Hledáme mladé technické talenty. Do soutěže, která proběhla 29. 3. 2011 v dílnách Kvítkovice, se přihlásilo a zúčastnilo celkem šest družstev, a to SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín, SPŠS Valašské Meziříčí, SOU Uherský Brod, SŠ-COPT Kroměříž, SOŠ Slavičín a SOŠ Otrokovice. V soutěži v kategorii jednotlivců soutěžilo dvanáct žáků, vždy dva nejlepší žáci z každé přihlášené školy.
V teoretické čáti žáci psali test prověřující znalosti z oblasti bezpečnosti práce, instalatérství, kanalizace a ústředního vytápění. V praktické části pak svařovali ocelové trubky podle zadání poroty. Kritériem byla přesnost na dva milimetry i celkový výsledný vzhled.  
 
Vítězem v kategorii jednotlivců se stal žák SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín Aleš Adámek, druhé místo obsadil Ondřej Viktorin ze SOU Uherský Brod a na třetím místě se umístil Ondřej Navrátil ze SOŠ Otrokovice. Zlínský kraj tak na celostátní soutěži Učeň instalatér 2011 v Brně na mezinárodním stavebním veletrhu v dubnu 2011 budou reprezentovat žáci ze škol SOU Josefa Sousedíka Vsetín a SOU Uherský Brod. V kategorii družstev zvítězilo družstvo SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín, druhé se umístilo družstvo SOU Uherský Brod a třetí skončili žáci SOŠ Otrokovice.

Díky úspěchům v odborných soutěžích mají žáci větší šanci uplatnit se na trhu práce. "Spolupráce s firmami je rok od roku větší", potvrdil ředitel Basel. Žáci při soutěžích ukazují to, co skutečně umí a znají ze školy i dílen. Zaměstnavatelé nabízejí učňům praxi, těm nejlepším z nich po ukončení studia možost práce. „Já už mám práci jistou“, prozradil redakci Ondřej Navrátil z týmu domácí školy.
 
Projekt Hledáme mladé technické talenty realizuje Střední odborná škola Otrokovice. V březnu letošního roku proběhlo celkem 13 krajských kol odborných technických soutěží. Cílem je popularizovat technické obory a zvýšit motivaci žáků ke vzdělávání v učňovských oborech.
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková