Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mladí zdravotníci změřili síly v poskytování první pomoci
Takřka v každé situaci by vám měli pomoci mladí zdravotníci, kteří v úterý 10. května 2011 změřili své síly v areálu Dětského dopravního hřiště v Kroměříži. Český červený kříž tu pořádal další ročník soutěže hlídek mladých zdravotníků, do níž se zapojilo osmnáct týmů ze základních škol a víceletých gymnázií z celého kroměřížského regionu.

Pětičlenné hlídky na devíti stanovištích nacházely situace, s nimiž se mohou setkat v každodenním životě. Školáci tak byli postaveni například před dopravní nehodu, při níž je třeba poradit si správně s vyproštěním raněných, poskytnout jim první pomoc a poté zavolat pomoc odbornou. Na dalších stanovištích si museli poradit s šokem, popáleninami, bezvědomím, zlomeninami či tepenným krvácením. „Jde o týmovou práci, při níž každý z členů musí při poskytování pomoci znát svou roli.  A i když jde o soutěž, nejde v tomto případě ani tak o vítězství, ale o to osvojit si informace a umět je použít v praxi,“ vysvětlila Alice Juračková  z kroměřížského Českého červeného kříže. Podle ní zájem o soutěž rok od roku roste. „Letos jsme zaznamenali rekordní počet přihlášených družstev a velmi si toho vážíme. Některé školy se první pomoci věnují po celý rok třeba v rámci zdravotnického kroužku, jiné jen jednorázově při této příležitosti. I toho si velmi ceníme, protože děti mají zájem se něco naučit i odvahu přijít,“ dodala Alice Juračková. 
 
Čtyři poslední stanoviště měla spíše poznávací charakter, kde se školáci seznámili s anatomií, bezpečností silničního provozu, obvazovou technikou a doporučeným obsahem každé lékárničky. 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková