Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mladí astronomové změřili své síly
V ZŠ Vsetín Sychrov skončilo školní kolo Astronomické olympiády, která patří podle účasti dětí k těm nejzajímavějším. Letos se do ní zapojilo téměř 40% žáků 6. až 9. tříd.
 
Olympiáda vzácně propojuje znalosti a vědomosti z přírodních věd s matematikou, ale i společenskými vědami a všeobecným kulturním a společenským přehledem žáků. Možná proto, že je v ní možné uplatnit tolik znalostí a vědomostí z různých oblastí vědění, je tolik populární. Jejím prvotním úkolem je ale samozřejmě popularizace astronomie a kosmonautiky. Je zajímavá také svou organizací. Na školní kola navazuje přímo kolo celostátní, které má korespondenční podobu a jeho vítězové postupují do republikového finále.

Naše škola má v pořádání školních kol  i v zapojení do kol korespondenčních dlouholetou tradici, která byla v posledních letech umocněna i účastí v pražském finále. Naší další metou je mít svého zástupce v mezinárodním kempu mladých olympioniků, případně na mezinárodní astronomické olympiádě.

Samotné olympiádě předchází několik týdnů příprav, návštěv hvězdárny ve Vsetíně, besed, povídání i výtvarného činění, kde hlavním tématem je vesmír, hvězdy, planety, ale i kosmické lety a technologie. Letošního školního kola se pod odborným dohledem pana Pavla Svozila z Hvězdárny Vsetín a Mgr. Jiřího Haase, dlouholetého ředitele vsetínské hvězdárny (dnes již v důchodu), zúčastnilo devětadvacet řešitelů. Z toho dvacet šest jich postoupilo do korespondenčního kola, takže je zřejmé, že příprava byla kvalitní. Za přípravné aktivity velmi děkujeme Hvězdárně Vsetín.
 
Nejlepších výsledků v kategorii 8. -9. ročníků dosáhli Radim Volek, Martin Daňa, Sergej Gudkov a Vladimír Daněk, všichni z 8. A. V mladší kategorii 6. - 7. tříd si vítězství ze školního kola odnáší Filip Ištvánech a v těsném závěsu za ním zůstali: Iva Kubíková, Miroslav Janošek a  Klára Novosadová, všichni ze 7. A.
Vítězům blahopřejeme a přejeme hodně chuti a sil do nelehkého korespondenčního kola, jehož zadání bude zveřejněno 4. ledna 2011 na stránkách Astronomické olympiády.
 
Mgr. Jaroslava Ševčíková
ZŠ Vsetín, Sychrov
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková