Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Mistři republiky ve finanční gramotnosti studují na rožnovském gymnáziu
Tříčlenný tým ve složení: Jan Kocián, Filip Křenek a David Šerý zvítězili v celostátním kole 2. ročníku Soutěže Finanční gramotnosti, které se uskutečnilo ve dnech 3.- 4. 5. 2011 v Kongresovém centru České národní banky v Praze. Nechali za sebou 40 000 žáků z více než 700 škol, mezi nimi i ekonomicky zaměřených, a získali zasloužený titul Mistr republiky ve finanční gramotnosti.
 
Finanční gramotnost je jednou ze základních schopností, která je nám v dnešním životě naprosto nezbytnou součástí. Z kvantitativního výzkumu finanční gramotnosti obyvatel ČR, který pro MF ČR a ČNB zpracovala agentura STEM/MARK a.s., však v tomto směru neplynou pro českou populaci nikterak lichotivé závěry. Devět s deseti Čechů např. nerozumí finančním smlouvám, které podepisují, a následně tak řeší zbytečně získané problémy.
 
Studentů rožnovského gymnázia se to však zcela jistě netýká a týkat nebude. Jak dokázali v soutěži vyhlášené MŠMT na podporu a měření finanční gramotnosti, oni sami se dokonale orientují nejen v komplikovaném bludišti smluv a zákonů, ale dokážou si patřičně rychle vyhledat a spočítat nejvýhodnější řešení.
 
Z okresního přes krajské kolo až mezi elitu postupovali bez zaváhání. Čtrnáct vítězných  tříčlenných družstev z jednotlivých krajských kol se střetlo v kole celostátním, rozděleném na dvě kola semifinálová. Dvě z nejúspěšnějších družstev každého semifinále postoupila mezi čtyři finalisty.
 
Soutěžilo se s použitím výpočetní techniky prostřednictvím soutěžního systému speciálně vyvinutého pro tuto příležitost. Posuzovala se nejen správnost odpovědí, ale i čas, za který jednotlivá družstva odpověděla a ten měl u našich studentů rychlost světla. Na regulérnost soutěže dohlížela sedmičlenná odborná porota složená z předních odborníků pod vedením Finančního arbitra ČR Dr. Ing. Františka Klufy.
 
Ve finálové části se rožnovští studenti již po první otázce dostali do vedení. Zřetelný náskok, získaný na základě bezchybného a bleskového řešení komplikovaných finančně-matematických příkladů, jen tak podotýkám většinou řešených z hlavy, si pak díky skvělé týmové spolupráci udrželi až do závěru. Kromě slov uznání za nejrychlejší a nejefektivnější řešení, které vždy potěší, byli vítězové po zásluze odměněni i Netbooky ACER eM350.
 
Jaroslav Knesl, Gymnázium v Rožnově pod Radhoštěm  
  
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková