Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Lidice pro 21. století Barbora Elisová úspěšně reprezentovala v mezinárodní soutěži
Celkem 20 žáků Základní školy UNESCO z třídy 8.A se zapojilo do mezinárodní vědomostní soutěže "Lidice pro 21. století", kterou vyhlásil Památník Lidice, Vojenský historický ústav Praha a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Velkého úspěchu dosáhla Barbora Elisová, která postoupila do finálového kola.

V prvním kole měla Barbora Elisová 1355 a v druhém (finálovém) 20 soupeřů. Celkem za první i druhé kolo (včetně literární práce) získala Bára 191 bodů. Počet bodů pro hodnocené umístění byl 199. Chybělo tedy 8 bodů, aby se Bára umístila na jednom z prvních třech míst.
Cílem soutěže "Lidice pro 21. století" bylo přispět k uchování památky občanů středočeské obce Lidice, zavražděných nacisty v roce 1942, a k prohlubování znalostí nejmladší generace o historických událostech, vztahujících se k druhé světové válce a k nacistickým totalitním režimům 20. století.
 
Soutěž byla vyhlášena pro česky, anglicky, německy a rusky mluvící žáky ve věku 10-19 let. Celkově se soutěžního klání zúčastnilo 2172 žáků a studentů z ČR i zahraničí.
 
První kolo (10. 1 - 6. 3. 2011) soutěže bylo složeno ze dvou částí:
- vědomostní test ( témata: tragédie v Lidicích, Ležácích a na jiných místech v ČR i v  zahraničí, protinacistický odboj v protektorátu)
- volný literární útvar na téma: "Můj spolužák má jinou barvu pleti, je jiný než já"
Druhé (finálové) kolo proběhlo 23. - 27. 4. 2011 opět formou vědomostního testu.
 
Všichni soutěžící, kteří postoupili do druhého kola (tedy 42 žáků), se zúčastnili slavnostního vyhlášení soutěže 16. června 2011 ve Skutči. Bára získala diplom, knihu o lidické tragédii a krásné zážitky ze slavnostího předávání ocenění i z  prohlídky pietního území Památníku Ležáky s průvodcem PhDr. Vojěchem Kynclem.
Gratuluji Báře k pěknému výsledku a přeji jí hodně úspěchů při dalších soutěžích. Ostatním žákům, kteří se zúčastnili soutěže, děkuji za vzornou reprezentaci školy.
 
Mgr. Kočíř Petr, učitel dějepisu na ZŠ UNESCO
 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková