Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Jak se žije na západ od Valašska?
Třicítka studentů meziříčského gymnázia vycestovala v polovině června na týdenní výměnný pobyt do německého Mettingenu. Účastníci zájezdu procestovali oblast Severního Porýní, ale především měli možnost poznat životní styl hostitelské rodiny a procvičit si své jazykové dovednosti.
 
Po roční přestávce jsme letos znovu navázali  na staré kontakty a již posedmé jsme spolu s mettingenským gymnáziem zorganizovali mezinárodní výměnný pobyt. Celkem se ho zúčastnilo 30 českých studentů převážně z ročníků nižšího gymnázia, a sice 16 studentů z valašskomeziříčského gymnázia a 14 studentů z gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm. Týdenním pobytem v Německu tak byl ukončen projekt, který  začal na podzim pobytem německých žáků na Valašsku. Naši studenti tak jeli už za svými „známými“ a mohli tak prohloubit dřívější přátelské kontakty. Tak jako pokaždé byli studenti ubytováni v rodinách německých gymnazistů, vyučující pak v rodinách svých německých kolegů, přičemž hostitelé jim ubytování a stravu poskytovali bezplatně.
 
Mettingen je malé město v Severním Porýní–Vestfálsku, nachází se asi 60 km od holandských hranic. Oblast, do které se měli šanci studenti podívat, nabízí mnohé; významná historická i průmyslová centra, odlišnou rovinatou krajinu vhodnou zejména pro cyklistiku, specifické pobřeží Severního moře, které láká jak milovníky přírody, tak i sportu.
 
Program, který pro nás kolegové v Mettingenu pečlivě připravili, byl letos opravdu nabitý. Hned první den pobytu jsme si zpříjemnili prohlídkou nedalekého univerzitního města Münster, projížďkou na lodi po místním jezeře a procházkou v zoo. Po prohlídce Mettingenu a návštěvě partnerské školy jsme pak v sobotu  podnikli celodenní výlet do Kolína nad Rýnem, kde jsme shlédli slavnou katedrálu, podívali jsme se do zajímavých muzeí (muzeum čokolády, olympijské muzeum a muzeum římsko-germánských dějin) a celodenní výlet jsme završili plavbou lodí po Rýnu. V následujících dnech jsme pak podívali k Severnímu moři, studenti si zkusili brodit se wattem (mělké bahno vzniklé po odlivu), shlédli starobylé hanzovní město Brémy a v rámci soutěže podnikli „poznávací rallye“ po Osnabrücku. Společný týden pak byl završen závěrečnou rozlučkovou párty.
 
Cílem výměny nebylo jen shlédnout památky a podnikat výlety, ale zejména poznat životní styl hostitelské rodiny a procvičit si své jazykové dovednosti. Navzájem se poznat mohli studenti nejen během společných výletů, ale i během společně strávených večerů a volné neděle.
Letošní pobyt v Mettingenu byl ze strany německých kolegů velmi kvalitně připraven a organizačně zajištěn, studenti si odsud odnáší spoustu zážitků, dojmů a hlavně i jazykových zkušeností, protože kontakt s rodilým mluvčím je vždy dobrou možností, jak si vyzkoušet nabyté jazykové dovednosti v praxi. V neposlední řadě navázali někteří z nich nové „mezinárodní“ přátelské kontakty a podívali se do oblasti, kterou běžně nenavštěvují.
Celý česko-německý projekt byl uskutečněn díky finanční podpoře česko-německého fondu Budoucnosti. Již teď se těšíme na další výměnu.
 
Mgr. Blanka Faltýnková, Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková