Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
I studenti milují poezii
Minulý týden proběhla na Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť velmi netradiční hodina českého jazyka. Přímo mezi studenty zavítal recitátor a herec Jaroslav Brendl, který přijel z Poděbrad i s kyticí růží. Okouzlující přednes, napínavá soutěž o sedm růží. To vše s cílem „svést“ studenty k zájmu o literaturu a pomoci jim objevit kouzlo poezie.

Většina lidí si mládež v citlivém období puberty a dospívání dovede představit v různých pozicích, ale jako milovníky poezie snad jen s opravdu velkou dávkou fantazie. Pravým opakem je Jaroslav Brendl, který jezdí po školách v České republice a propaguje poezii mezi studenty středních škol. „ Svůj projekt jsem nazval vznešeně „kouzlo poezie“, protože jsem naprosto přesvědčen o tom, že poezie, když se podá neotřelým způsobem, tak své kouzlo mít musí, nejenom může“, vysvětlil nadšeně Jaroslav Brendl. „Vím, že poezie není v hodinách českého jazyka a literatury prioritou. Když ale vidím, že studenti jsou po mém vystoupení spokojeni, mají potřebu přijít poděkovat, jsem velmi spokojen“, dodal recitátor.

Jaroslav Brendl vystoupil před studenty druhých ročníků s recitačním pásmem věnovaným Prokletým básníkům. V průběhu vystoupení zazněly verše pěti vybraných básní i zajímavosti o životních osudech autorů. Obě hodiny byly zpestřeny populární soutěží o sedm růží, ve které studenti podle postupně udávaných indicií hádali jméno následujícího básníka. Soutěž byla o to napínavější, že v ní platilo gentlemanské pravidlo, které říká, že místnost opouští s růží v ruce pouze žena.
 
V podání pana Brendla zazněly na zlínském gymnáziu tyto verše:
Francois Villon, Balada – Rondeau
Paul Verlaine, Jen těžko snáším šaty tvoje
Arthur Rimbaud, Komedie o třech polibcích
Edgar Allan Poe, Svatební balada
Charles Baudelaire, Zdechlina
 
Studenti ocenili zejména působivý přednes. „Přednáška mě zaujala, asi nejvíce se mi líbila Zdechlina“, sdělila Iveta Kadlčíková. „Zaujalo mě, jak pan Brendl recitoval, nečekala jsem, že přednes bude tak kvalitní“, shrnula své dojmy Markéta Krejčí, kterou okouzlila hned první báseň. „Já sama mám poezii ráda, od Baudelaira jsem četla část z jeho díla, líbí se mi i české básně, prozradila studentka gymnazistka.
 
Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť je literárně velmi vybavená škola, v prostorách knihovny je studentům k dispozici speciální učebna pro účely výuky literatury, konání besed, autorských čtení. Místní knihovna obsahuje na třináct tisíc svazků k zapůjčení. Hodiny poezie doporučuje také Hana Máčalová, předsedkyně předmětové komise Český jazyk a literatura: „Pro studenty je vždycky osvěžující, když o poezii mluví někdo jiný než učitel, protože vidí, že se o ni někdo zajímá. To, že se o ni pan Brendl zajímá hluboce, je patrné z projevu, který tady zazněl. A který potěšil nejen nás pedagogy, ale i naše studenty“. Recitační pásmo určitě doporučuje také dalším školám ve Zlínském kraji. „Ostatně každé zpestření výuky, které má nějaký smysl a přivede studenty k četbě nebo k určitému zájmu o literaturu, je fascinující“, dodala spoluorganizátorka akce na závěr.
Ukázky recitací najdete na stránkách Jaroslava Brendla: http://www.ezopagency.cz/audio  


Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková