Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Gymnázia představila své soubory
​Pěvecké, taneční a herecké výkony studentů gymnázií ovládly ve čtvrtek 15. dubna Otrokovickou BESEDU. Porovnat své výkony přijeli na 42. ročník Festivalu gymnaziálních souborů zástupci osmi gymnázií z celé Moravy.
 
Studenti se představili v široké škále žánrů. Kromě latinských písní zazněly i popové, folkové či rockové hity. Nechyběly ani tradiční ukázky folklóru typického pro některé oblasti Moravy. Úspěch sklidilo také představení N. V. Gogola, Revizor v podání Divadla Variace Gymnázia Otrokovice.
Tradici těchto festivalů založil v Otrokovicích bývalý ředitel zdejšího gymnázia Ivan Mynář.
 
„Původní myšlenkou festivalu bylo setkávání gymnaziálních souborů Jihomoravského kraje, pod který jsme dříve patřili. Postupem doby se tato akce rozrůstala a byly i ročníky, kdy se do Otrokovic sjelo více než 30 souborů a ve velkém sále Společenského domu se sešlo přes 600 lidí. Jednotlivé soubory pozorně sledovaly své kolegy a jejich výkony. Ale spíše než o soutěž se jednalo o přehlídku, prostřednictvím které se její účastníci chtěli navzájem inspirovat a obohatit. Po listopadu 1989 se zájem o vystupování kolektivních souborů podstatně snížil. Nyní se snažíme vracet k té původní myšlence, ale nemůžeme předpokládat, že se nám to podaří v plném rozsahu,“ přiblížil ředitel Gymnázia Otrokovice Ivo Kramář.
 
Většina souborů se festivalu účastní každým rokem. Jejich složení se ale obměňuje a tak mohou vždy nabídnout něco nového. „Tohoto festivalu se letos účastním poprvé a jsem z něj vcelku nadšená. Je tady fajn atmosféra a není to stereotypní. Vystupují zde i jiné než folklorní soubory, což je pěkné. Osobně se mi nejvíce líbilo vystoupení souboru Gymnázia Uherské Hradiště,“ svěřila se studentka Gymnázia Uherský Brod a prozradila také, že pro dnešní den si jejich soubor pro publikum připravil malé překvapení, kterým je původní mužský tanec v podání děvčat.
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková