Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Děti otevřely unikátní odpočívadlo z tříděných odpadů
Nové unikátní turistické odpočívadlo s hracími prvky bylo vybudováno na Vsetíně u splavu na Ohradě podél cyklostezky Bečva. Jeho základem jsou materiály, které vznikly z recyklovaných odpadů. Zázemí pro cyklisty, pěší turisty, běžkaře a in-line bruslaře bylo vybudováno díky společnému pilotnímu projektu Města Vsetín a informační kampaně Zlínského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. „Třídění je styl“.

Odpočívadlo je přitom první svého druhu v České republice. „Jednotlivé prvky na tomto odpočívadle jsou vyrobeny z materiálů, na jejichž výrobu byly použity právě plastové odpady, které sami občané vytřídili. Stoly a lavice, stojany na kola nebo tabule s praktickými informacemi tak byly původně plastovými obaly, které díky ukázněným lidem skončili v tom správném, tedy žlutém, kontejneru,“ uvedl Josef Mojžíš, manažer komunikace oddělení využití odpadů ze společnosti EKO-KOM, který tak znovu v souvislosti s tímto projektem vyzval občany, aby třídili odpad. „Tady je vidět, že to má smysl,“ dodal.
Turisté mají navíc možnost na tomto stanovišti také prakticky třídit odpad, k čemuž mohou využít barevné nádoby ve speciálním přístřešku. Ten je stejně jako dětské prvky na odpočívadle vyroben z recyklovaných plastů a odpočívadlo doplňuje ukázka využití vytříděných materiálů v praxi.  „Součástí plochy je totiž také plastový plot nebo dlaždice z pryžového granulátu ze starých pneumatik,“ dodal regionální zástupce společnosti EKO-KOM Marek Hruška.

Slavnostního otevření odpočívadla se dnes dopoledne zúčastnili zástupci města Vsetína, Zlínského kraje i společnosti EKO – KOM. Nechyběly ani děti z mateřské školy na Ohradě, které si hrací prvky hned vyzkoušely a společně se starostkou Vsetína Květoslavou Othovou si zopakovaly, jak správně třídit odpad. „Věřím, že toto místo přispěje nejen k odpočinku, ale také k zamyšlení nad tím, jak skvěle lze využít plastový odpad,“ řekla starostka Vsetína.
Radost z realizovaného projektu však neměli jen zástupci města, ale také Zlínského kraje. „Toto odpočívadlo je první vlaštovkou v kraji. Naší snahou je ukázat lidem, že vytříděný odpad nekončí na skládkách, jak se mnozí domnívají, ale opravdu se z něj něco vyrábí. Výrobky z odpadů nám navíc mohou sloužit hodně dlouho,“ vysvětlil Tomáš Hladík z odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje.
 
Vybudování odpočívadla si vyžádalo 350 tisíc korun, přičemž náklady uhradil Zlínský kraj v rámci informační kampaně Třídění je styl. Vsetínská radnice bude zabezpečovat údržbu plochy včetně svozu odpadů.
 

Eva Stejskalová
tel. 737 019 667, 571 491 564 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková