Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Absolventi i učitelé se setkali na Mánesce
V sobotu 11. prosince se na ZŠ Mánesova uskutečnilo setkání absolventů, přátel a zaměstnanců školy. Symbolicky tak byl ukončen rok věnovaný oslavám 75. výročí založení školy.Návštěvu školy, možnost setkat se s bývalými učiteli či kolegy a zavzpomínat na staré časy si nenechaly ujít desítky osob, které jsou se ZŠ Mánesova nějak spojeny. Pozvání přijal také starosta města Otrokovice Jaroslav Budek, který zde působil jako učitel. „Uplynulo již 75 let od doby, kdy do základní školy Mánesova vstoupili první žáci. Od počátku dávala škola vyniknout mnoha dětem, které se ani v pozdějším věku neztratily a staly se z nich úspěšní lidé. V tom vidím úkol školy. Rozvíjet v žácích to, pro co mají vlohy a ukazovat jim směr, kterým se mohou vydat. Dát jim do vínku základy, které v životě zúročí. Věřím, že si žáci z této školy odnáší vzpomínky, na které budou v dobrém vzpomínat,“ uvedl Jaroslav Budek.

Mezi dalšími hosty se objevila i světově známá jména, například triatlonista Petr Vabroušek, veslařští olympionici Pavel a Oldřich Svojanovští či veslař Vlastimil Čabla. „Každý z nás má na školní léta nostalgické vzpomínky, i já. Vzpomínky na kantory, kteří nás učili a mnohdy to s námi neměli jednoduché, a kteří nás vedli ke sportu, za což jim patří velký dík. Byl to základ k našim sportovním aktivitám, kde jsme se přes oddíly lyžování a veslování dostali i s mým bratrem do reprezentace a na olympijské hry. I v této době počítačů je zapotřebí vést děti ke sportu, který ať dělají na jakékoliv úrovni, je jak fyzicky, tak psychicky zocelí v dalším životě,“ zavzpomínal Oldřich Svojanovský.

Návštěvu si nenechal ujít ani výtvarník Jiří Holub, docentka Květuše Lepilová, dcera pana učitele Lýska, sbormistra školy i bývalá žačka a současná kronikářka školy i města paní Věra Kramářová. „S radostí jsem přijala pozvání na závěr oslav pětasedmdesátin ‚Mánesky‘. Vyvolalo to ve mně celý gejzír vzpomínek na má vlastní školní léta, která jsem tu zahájila před sedmi desetiletími pod nezapomenutelným vedením pana ředitele Granáta – všestranného výtvarníka, divadelníka, ba i sportovce. Nejvíc jsem se ovšem těšila na setkání s lidmi, kteří vytvářeli a dál vytvářejí pestrobarevnou historii této školy. Když jsem dnes s mnoha z nich rozprávěla, uvědomila jsem si, kolik pracovitého nadšení stojí za jejich pedagogickým úsilím, za jejich mimoškolními aktivitami, za jejich mnohostranným umem, o nějž se tak obětavě dělí se svými svěřenci. A jako celoživotní kantorka sousedního gymnázia jsem s hrdostí pohlížela na početnou řadu těch, kteří svou učitelskou dráhu nastartovali právě jako absolventi ‚mé‘, a všech mých gymnaziálních kolegů, školy. Věřím, že tento pocit mezigeneračního propojení bude provázet jubilující ‚Mánesku‘ i v dalších letech,“ uvedla Věra Kramářová.

Na všechny přítomné čekal kulturní program, který si připravili současní žáci pod vedením svých vyučujících. V tělocvičně školy se předvedla nejmenší děvčata se skladbou Mravenečci, starší dívky si v kroužku sportovní gymnastiky natrénovaly skladbu Vendeta. S vánočním pásmem vystoupil pěvecký sbor a také pěvecké tělísko děvčat z 2. stupně. Návštěvníci školy si užívali příjemných rozhovorů a uvítali také možnost prohlídky školy.

Jako nejzajímavější pak hodnotili odborné pracovny. Někteří si poprvé v životě vyzkoušeli práci na interaktivní tabuli nebo na hlasovacím zařízení. Velký úspěch sklidily také fotografie pedagogického sboru od roku 1959. K prohlídce vybízela učebna zaplněná archivními materiály, kroniky školy, prezentace žákovských prací i mezinárodních projektů.

 
Mgr. Lenka Krupková
tel. 723 606 758, 577 680 449 
Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková