Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

O portálu Kontakt Mapa webu Registrovat | Přihlásit

Rozšířené
hledání
Žáci se stali součástí policejních hlídek

Již tradiční akce města Otrokovice s názvem „Dětská policie“ se účastnili žáci čtvrtých a pátých ročníků otrokovických základních škol, kteří se pro dnešní dopoledne stali součástí policejních hlídek.

 

Tři žáci ze základních škol Trávníky, T. G. Masaryka a Mánesova dohlíželi spolu s městskými strážníky, příslušníky Policie ČR a Celní správy na dodržování pravidel silničního provozu. Při kontrolách se hlídky soustředily především na technický stav vozidel, povinnou výbavu, dodržování nejvyšší povolené rychlosti, dodržování zákazu požití alkoholu před či během jízdy, používání bezpečnostních pásů a sedaček, povinnost celoročního svícení motorových vozidel, dodržování bezpečnostních přestávek i nejvyšších povolených hmotností. Toho, kdo měl vše v pořádku, odměnili žáci drobnými předměty od partnerů akce. K hříšníkům byli dětští policisté shovívaví a většinu prohřešků řešili pouze domluvou. Našli se ovšem i takoví řidiči, kteří se dopustili většího přestupku a byli potrestáni pokutou od skutečných policistů.


Policejní hlídky byly rozestavěny na třech místech, které byly až do poslední chvíle utajeny. Dětské policisty na jednotlivých stanovištích přivítali, spolu s policisty, vedoucí odboru dopravně-správního MěÚ Otrokovice Renáta Krystyníková a otrokovický místostarosta Milan Plesar. Společně dětem také připomněli, co bude jejich úkolem. „Dětská policie je jednou z preventivních dopravně bezpečnostních akcí, které město organizuje v průběhu celého roku. Žáci při ní mají možnost vyzkoušet si v praxi provoz na pozemních komunikacích, seznámit se s ním a podívat se na jednotlivé úkony, které policisté provádí. Smysl této akce spočívá v tom, aby si děti vyzkoušely, jakým způsobem pracují složky Městské policie, Policie ČR a Celní správy, tak aby v budoucnu, až budou mít vlastní řidičské oprávnění, se na cestách chovaly slušně a věděly, že na silnicích může být bezpečno, ale i nebezpečno,“ přiblížil Milan Plesar.

Při plnění svých povinností se žáci i přes prvotní rozpaky rychle zbavili ostychu a dali se do řeči s policisty. Lépe se tak vžili do jejich role a uvědomili si obrovskou zodpovědnost, kterou jako ochránci pořádku mají. Pozitivně tuto akci hodnotí i pedagogové. „Tato akce se mi velmi líbí. Děti mohou lépe nahlédnout do prostředí policie, zjistit co všechno mají policisté za úkol. Mohou si i různé věci vyzkoušet a blíže se seznámit s kontrolou vozidel a řidičů,“ zhodnotila akci doprovázející učitelka ZŠ T. G. Masaryka Erika Halamková. I posádky zastavených vozidel se k takové kontrole stavili kladně. „Jsem rád, že se děti zapojují do těchto akcí. Myslím, že to pro ně má význam. Zjistí, jak to má na silnici vypadat a seznámí se s chováním řidičů,“ míní Martin Janeček, jeden ze zastavených řidičů.  

V průběhu dopoledne bylo zkontrolováno 76 vozidel, z čehož odměněno bylo celkem 56 řidičů. Nejhrubším přestupkem se stalo překročení rychlosti, které museli policisté řešit 3 krát. Pokutovat museli také řidiče za nesprávný způsob jízdy a nepoužití bezpečnostních pásů. Pracovníci celní správy tentokrát nezadrželi ani jeden přetížený kamion.

Při jedné ze silničních kontrol byl zastaven a následně zkontrolován také jezdec rally Pavel Valoušek, kterého děti poznaly a krátce se s ním pobavily o bezpečné jízdě. Poté všichni členové dětské hlídky dostali na památku fotografii s podpisem. 

Autor:  
Vložil/a: Radka Evjáková